Kupując działkę pod budowę domu lub realizację innej inwestycji nie powinniśmy zwracać uwagi jedynie na jej aspekty wizualne czy też ogólną lokalizację. Nawet najbardziej urokliwa działka będzie nieatrakcyjna, jeśli okaże się, że występują na niej problemy z glebą czy wodami gruntowymi. Dlatego na samym początku warto zdać się na pomoc fachowców z firmy Geotest, którzy wykonają badania, a gdy będzie to niezbędne także odwodnienie.

Kiedy konieczne jest odwodnienie terenu?

W zależności od tego, w jakim rejonie znajduje się dana parcela, będzie się ona różnić parametrami oraz warunkami wodno-gruntowymi. Jednym z podstawowych i najważniejszych parametrów, który wpływa na jakość gruntu, a jednocześnie możliwości jego zabudowania, jest przepuszczalność wody. Jeżeli wierzchnią warstwę gruntu stanowią gleby słabo przepuszczalne takie jak glina czy ił dużym problemem, szczególnie na działkach płaskich, będzie stojąca woda. W takiej sytuacji, jeśli chcemy na tym obszarze postawić budynek, konieczne jest odpowiednie dobranie rodzaju fundamentów lub podpiwniczenia i przede wszystkim wykonanie odwodnienia. Dlaczego odwodnienie terenu odgrywa kluczową rolę? Jak tłumaczą eksperci z Zakładu Robót Geologiczno-Inżynieryjnych Geotest, którzy specjalizują się w pracach geologicznych oraz odwodnieniach:

Brak odpowiedniego odwodnienia, a co za tym idzie nadmiar wody zalegającej na powierzchni działki może nie tylko utrudnić prace budowlane, ale też spowodować uszkodzenia już postawionych obiektów. Efektem zastoisk wody mogą być m.in. uszkodzenia nawierzchni, zapadanie się chodników, zawilgotnienie ścian fundamentowych oraz ścian, wnętrza i piwnic budynku, a nawet pojawienie się grzyba.

Rodzaje odwodnień terenu

Aby zadbać o sprzyjające warunki na działce i wyeliminować problem związany z nadmiarem stojącej wody stosuje się różne rodzaje odwodnień. To który z nich będzie najskuteczniejszy, bazując na wieloletnim doświadczeniu w branży oraz specjalistycznych badaniach geotechnicznych, pomogą ocenić eksperci z firmy Geotest. Najbardziej podstawowy podział systemów odwodnień terenu obejmuje punktowe i liniowe. Pierwsze z nich to między innymi studzienki, które za pomocą rur odprowadzają nadmiar wody do kanalizacji lub studzienki rozsączającej. Jest to jednak rozwiązanie wymagające sporego spadu terenu. Z kolei odwodnienie liniowe składa się z zakopanych pod ziemią korytek oraz osłaniających ich od góry kratek nazywanych rusztami. Ich ujście jest połączone ze skrzynkami odpływowymi i odprowadza wodę do kanalizacji. Inne rozróżnienie odwodnień dzieli je na powierzchniowe oraz wgłębne, czyli tzw. drenaż.