Czy wiesz, że uzyskanie zgody na budowę może nastąpić dopiero po okazaniu mapy do celów projektowych? W związku z tym, należy ją załączyć do dokumentacji, która została sporządzona w związku z  budową domu, remontem lub utrzymaniem obiektów budowlanych. Przeczytaj, z jakich elementów powinna składać się mapa do celów projektowych oraz komu najlepiej zlecić realizację tego zadania.

Zawartość mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych powinna swoim zasięgiem obejmować obszar, który otacza teren planowanej inwestycji w pasie przynajmniej 30 metrów – często, w przypadku występowania strefy ochronnej (gazociągi) obszar powinien być większy. Treść mapy dotyczy:

  • zieleń wysoką wraz ze wskazaniem pomników przyrody,

  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu – są to np. linie zabudowy czy też osie dróg i ulic,

  • usytuowania innych obiektów oraz tych szczegółów, które zostały wskazane przez projektanta – zgodnie z głównym celem wykonywanej pracy.

Dodatkowo, mapa do celów projektowych powinna zawierać infrastrukturę ziemną: liniową i punktową.

Skala mapy – nie może być przypadkowa

Oprócz, ściśle określonej zawartości, osoba, wykonująca mapę do celów projektowych, powinna uwzględnić w niej odpowiednią skalę. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków jest ona dostosowana zarówno do rodzaju, jak i wielkości planowanych obiektów budowlanych. Istnieje kilka zasad odnośnie rozmiaru skali mapy do celów projektowych:

  • dla mapy działki budowlanej, skala nie powinna być mniejsza niż 1:500,

  • dla mapy terenów budownictwa przemysłowego, skala nie może być mniejsza niż 1:1000,

  • dla mapy rozległych terenów, o dużym rozproszeniu, skala mapy nie powinna być mniejsza niż 1:2000.

Warto zaznaczyć, że wielkość obszaru, który otacza daną inwestycję, powinien – w razie potrzeby – zostać dokładnie wyznaczony przez organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.

Kto może sporządzić mapę do celów projektowych?

Warto być świadomym, że wykonawcą mapy do celów projektowych może być wyłącznie uprawniona do tego osoba – geodeta, posiadający niezbędne w tym zakresie zawodowe kwalifikacje. Jest to dokładnie określone w ustawach z 1989 roku, dotyczących prawa  geodezyjnego. Godnym polecenia przedsiębiorstwem jest Mariusz Czobot Usługi geodezyjne – w firmie pracują specjaliści, oferujący szeroki zakres usług geodezyjno – kartograficznych.  Czas przygotowania mapy zajmować może – w zależności od rozmiaru, poziomu skomplikowania – do około 5 – 6 tygodni, zatem nie warto czekać ze zleceniem zadania firmie zewnętrznej.

Biuro prowadzone przez Mariusza Czobota specjalizuje się w usługach geodezyjnych i kartograficznych. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży oraz wszelkie niezbędne uprawnienia. Usługi obejmują obsługę inwestycji budowlanych zarówno dla inwestorów prywatnych, jak i firm. Mimo że siedziba znajduje się w Orzeszu (w województwie śląskim) to obszar działalności tego biura geodezyjnego rozciąga się również na wiele okolicznych miejscowości. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy na stronie internetowej.