Oczyszczalnie przydomowe coraz częściej pojawiają się na prywatnych działkach. Niektórzy inwestorzy zmuszeni są postawić na takie rozwiązanie w związku ze zbyt dużymi kosztami tworzenia przyłącza miejskiego. Inni zaś zwracają uwagę na proekologiczne działanie ogrodowych oczyszczalni, które posiadają nawet systemy odzysku wody do nawadniania roślin. Niezależnie jednak od powodu wybrania takiego rozwiązania, zawsze montaż zbiornika należy powierzyć specjalistycznej firmie.

Zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Pierwszym krokiem przy realizacji inwestycji dotyczącej oczyszczalni przydomowej jest przygotowanie dokumentacji wykonawczej. Inwestor musi zatem wybrać odpowiednie rozwiązanie technologiczne – a tych jest sporo – a także producenta zbiornika i pozostałych elementów przyłączeniowych. Z gotowym projektem należy zaś udać się z wnioskiem do właściwego urzędu o pozwolenie na budowę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (tj. art. 29 ust. 1 pkt 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego), przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor ma jednak obowiązek zgłosić fakt budowy do właściwego organu. W przypadku planowanego odprowadzenia oczyszczonego ścieku do rzeki czy rowu melioracyjnego trzeba również wszcząć procedurę operatu wodnoprawnego.

Odległości oczyszczalni ścieków na działce

Montaż zbiorników oczyszczalni ścieków, a także innych elementów całej infrastruktury – pomp, instalacji, aparatury pomiarowej, wodomierzy itd. – musi odbyć się w zgodzie z przepisami. Te stanowią, iż oczyszczalnia musi znajdować się w odległości minimum:

  • 2 metrów od granicy działki,
  • 2 metrów od drogi,
  • 15 metrów od studni z wodą pitną,
  • 3 metry od drzew i krzewów,
  • 1,5 metra od wodociągów i gazociągów,
  • 0,8 metra od kabli elektrycznych.

Dodatkowo wykonawca i inwestor muszą zadbać o to, by zapewnić okresowy dojazd do oczyszczalni wozu asenizacyjnego. Szczególne zasady dotyczą również montażu zbiornika w zagłębieniu terenu. Przepisy restrykcyjnie regulują też kwestię prowadzenia wszystkich rur w strefie przemarzania gruntu. Jedna z najważniejszych zasad mówi bowiem o tym, by położenie elementów oczyszczalni na działce była jak najmniejsza od domu. Dzięki temu ograniczone zostanie zjawisko wychładzania ścieków.

Komu zlecić montaż oczyszczalni ścieków?

Montażem przydomowych oczyszczalni ścieków zajmują się wyspecjalizowane i uprawnione do tego przedsiębiorstwa, które posiadają sprzęt do robót ziemnych. Na wykonawcę warto wybierać takie pracownie jak HYDROTECH. Firma ta zajmuje się bowiem szerokimi usługami dotyczącymi tworzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych, gwarantując kompleksową pomoc. Liczyć można też na doradztwo techniczne i pomoc w zakupie odpowiednich zbiorników.

Dobry wykonawca zaproponuje np. technologię oczyszczalni dwukomorowej, w których pierwsza stanowi osadnik gnilny, a druga właściwą komorę oczyszczania biologicznego. Takie rozwiązanie jest bardzo skuteczne i opłacalne finansowo.