Wiele osób badających rynek kompresorów powietrza zastanawiać się może, do czego używane są osuszacze sprężonego powietrza. W zaawansowanych technicznie systemach pneumatycznych używanych w procesach przemysłowych niezbędne jest zachowanie możliwie najniższej zawartości wody w sprężonym powietrzu. Służą do tego urządzenia z oferty Pneumatik S.A. Jakie są ich zastosowania, budowa i rodzaje? To i więcej poniżej!

Po co stosować osuszacze powietrza do kompresorów?

Woda w układzie sprężonego powietrza klasyfikowana jest jako zanieczyszczenie. Nadmierna ilość wilgoci w sprężonym powietrzu może spowodować obniżenie jakości procesów technologicznych a w konsekwencji mieć kontakt z produktem. W wielu sytuacjach może to znacząco obniżyć jego jakość, a nawet wykluczyć z wprowadzenia go do obrotu. Jakie jeszcze są powody, żeby stosować osuszacze powietrza sprężonego od firmy Pneumatik S.A.?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wilgoć w systemach pneumatycznych nie zwiększa tylko ryzyka wystąpienia rdzy. Jej obecność w sprężonym powietrzu może pogorszyć stan techniczny instalacji poprzez zamarzanie w przewodach, uszkodzenie uszczelnień, czy też rozpuszczanie oleju sprężarkowego

— powiedział nam przedstawiciel firmy Pneumatik S.A.

Woda nie jest jedynym problemem. Jej obecność w sprężonym powietrzu stwarza też ryzyko przyczepiania się do niej innych zanieczyszczeń, które skrócają cykl życiowych naszych instalacji. Nieodpowiednie osuszanie sprężonego powietrza może więc doprowadzić do sytuacji, w której szybciej niż się spodziewaliśmy, będziemy musieli przeprowadzić pełen remont instalacji, a może nawet całkowicie wymienić niektóre części. Wiąże się to oczywiście z bardzo dużymi kosztami i przestojami w produkcji.

Rodzaje osuszaczy powietrza sprężonego

W ofercie firmy Pneumatik S.A. znajdziemy kilka rodzajów osuszaczy powietrza. Różnią się one od siebie sposobem działania i zastosowaniami. Osuszacze powietrza ziębnicze zmniejszają temperaturę sprężonego powietrza, co prowadzi do skroplenia cząsteczek wody i usunięcia jej ze sprężonego powietrza. Zapewniają one 4. klasę czystości. W połączeniu z filtrami są one najbardziej uniwersalne. Następne mamy osuszacze membranowe, które usuwają wilgoć w sposób mechaniczny. Są one stosowane przy niewielkich przepływach powietrza i zapewniają 3. klasę czystości. Osuszacze absorpcyjne wykorzystują natomiast zjawisko absorpcji, czyli przyczepiania się cząsteczek wody do absorbentu. Skutkuje to osiągnięciem nawet pierwszej klasy czystości.