Podział jednej dużej działki budowlanej na kilka mniejszych może przynieść spore zyski. Mniejsze parcele cieszą się większym zainteresowaniem potencjalnych kupców i łatwiej je zagospodarować. Aby dokonać rozparcelowania konkretnego terenu należy skorzystać z usług wykwalifikowanego geodety. Procedura geodezyjnego podziału nieruchomości jest dość złożona. Od czego należy zacząć? Sprawdź, co dokładnie warto o tym wiedzieć i co ma do zaoferowania sprawdzona firma Unigeo - zapraszamy do lektury.

Przygotowanie wstępnego planu rozparcelowania

Pierwszym krokiem rozpoczynającym procedurę geodezyjnego podziału działki budowlanej jest przygotowanie wstępnego planu rozparcelowania. Dokument należy sporządzić jeszcze przed złożeniem wniosku o podział nieruchomości. Opracowuje się go bazując na mapie zasadniczej lub kopii mapy katastralnej. Wszystkie materiały potrzebne do przygotowania planu rozparcelowania znajdziemy w starostwie powiatowym w dziale, który zajmuje się przechowywaniem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Warto wiedzieć, że opracowanie tego typu możemy przygotować na własną rękę . Niewiele osób decyduje się jednak na takie rozwiązanie, gdyż przygotowanie wstępnego planu podziału nieruchomości wymaga znajomości określonych procedur i przepisów prawnych, które stosuje się przy podziale gruntu. Zadanie to lepiej zlecić doświadczonej pracowni geodezyjnej- takiej jak np. biuro geodezyjhttps://www.unigeo.pl/oferta/kompleksowa-obsluga-inwestycji/ne Unigeo z Bielska-Białej w województwie śląskim, którego właścicielem jest Mateusz Kapusta. Co powinno zawierać wstępne opracowanie? Nie może na nim zabraknąć informacji o:

  • dokładnych granicach działki, którą chcemy podzielić,

  • numerze ewidencyjnym nieruchomości,

  • przewidywanych granicach działek, które powstaną po podziale,

  • przebiegu drogi publicznej do każdej z nowo powstałych nieruchomości.

Przygotowanie przez geodetę wstępnego planu rozparcelowania określonej nieruchomości to wydatek około 400 złotych. Opracowanie wraz z wypełnionym wnioskiem i dokumentem potwierdzającym, że działka należy do nas, należy złożyć w urzędzie gminy stosownym do miejsca zamieszkania.

Geodezyjny podział nieruchomości

Jeżeli złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, możemy przystąpić do dalszej części procedury, jaką jest właściwy geodezyjny podział nieruchomości przez geodetę. I wbrew pozorom- nie chodzi tu jedynie o postawienie przysłowiowej kreski na mapie. Specjalista musi dokonać wielu pomiarów i obliczeń, by z jednej działki zrobić dwie, lub więcej – zależnie od wcześniejszych ustaleń. Każda z nowo powstałych działek powinna mieć podobną powierzchnię i kształt. Geodeta opracowuje więc projekt podziału nieruchomości, który ponownie musi zostać udostępniony do wglądu urzędnikom.

Jeżeli dokument ten zostanie zatwierdzony, geodezyjny podział nieruchomości stanie się faktem i każda nowa parcela zyska nowy numer ewidencyjny – traktowana będzie jako osobny grunt. Możemy wówczas ją sprzedać lub wydzierżawić. Podejmując współpracę z rzetelnym biurem geodezyjnym Unigeo zyskujesz najwyższą jakość usług wraz z indywidualnym podejściem do klienta. Dodatkowo, w zakres oferty wchodzi także: sporządzanie map sytuacyjno – wysokościowych do celów projektowych (tzw. mapy geodezyjne) oraz kompleksowa geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych w tym obiektów wielkopowierzchniowych jak galerie handlowe, drogi, mosty itp.