Galwanizację określa się czasem, jako kąpiel w elektrolicie. Wykorzystuje ona właściwości metali oraz procesy elektrochemiczne, dzięki którym jony pierwiastka tworzącego powłokę osadzają się na przedmiocie. Proces galwanizacji odbywa się w specjalnej kąpieli galwanicznej, czyli w wannie wypełnionej elektrolitem, do której wkłada się poddawane obróbce przedmioty oraz elektrodę. Drugą elektrodą w tym przypadku jest przedmiot metalizowany. Proces ten sprawia, ze otrzymujemy materiał o nowych właściwościach do wykorzystania w przemyśle. Wykonywanie procesów galwanizacyjnych to specjalność firmy ZELAN zlokalizowanej w miejscowości Nakło nad Notecią

Co oferują firmy zajmujące się m.in. galwanizacją?

Takie firmy jak ZELAN zajmuje się obróbką, anodowaniem oraz elektropolerowaniem aluminium. W ofercie firmy klienci znajdą szeroki zakres obróbki aluminium oraz procesów anodowania. Firmy świadczą usługi dla wielu firm z różnych branży przemysłu:

•      meblowego,

•     sanitarnego,

•     motoryzacyjnego,

•     budowlanego

i wielu innych. Nadrzędnym celem firmy jest zadowolenie każdego klienta, dlatego do każdego klienta podchodzi się indywidualnie i stara się spełnić wszystkie jego oczekiwania. Specjaliści dokładają  wszelkich starań aby jakość wykonywanych usług była jak najlepsza, korzystając ze środków najlepszej jakości. Anodowanie to proces elektrochemiczny, polegający na wytworzeniu na powierzchni aluminium warstwy tlenku o zwiększonej twardości i odporności na korozję niż warstwa powstająca w sposób naturalny. Oferują też proces polerowania elektrolitycznego stali nierdzewnych i stopów aluminiowych. Jest to elektrochemiczna metoda wykończenia powierzchni która powoduje równomierny lustrzany połysk. Zalety procesu to wygładzenie i wybłyszczenie powierzchni, lepsza przyczepność powłok nakładanych na wygładzoną powierzchnie materiału, zmniejszenie mikrochropowatości, co polepsza podatność do czyszczenia powierzchni, rozjaśnienie  powierzchni, usunięcie barwy nalotowej po spawaniu.

Po co wykonuje się procesy galwanizacyjne?

Galwanizację wykonuje się po to to, by dany element zyskał nowe właściwości, charakterystyczne dla danego metalu. Do galwanizacji służą specjalistyczne wanny galwaniczne. Umieszcza się w nich przedmiot, który chcemy pokryć jakąś powłoką i poddajemy go kąpieli galwanicznej. Dzięki przepływowi prądu i różnym zjawiskom elektrochemicznym warstwa nowego metalu bardzo mocno na nim osiada. Bardzo często elementy zabytkowych aut chromuje się, aby uzyskać ich piękny, błyszczący wygląd. Jednak warstwa chromu zabezpiecza również zderzak przed korozją i wzmacnia go. Miedź z kolei świetnie przewodzi prąd. Dlatego też miedziowanie elementów ma szerokie zastosowanie w elektryce i elektronice. Złocenie i srebrzenie ma oczywiście na celu uzyskanie wysokiej estetyki danego elementu. Dlatego właśnie ma częste zastosowanie w jubilerstwie. Złoto ma dodatkowo silne właściwości antybakteryjne. Dlatego też pozłacane elementy wykorzystuje się często w medycynie. Jak widać procesy galwanizacyjne są niezwykle przydatne w wielu dziedzinach.

Zdejmowanie starych powłok jako istotna część procesów galwanizacyjnych w ofercie firmy ZELAN

Zdejmowanie starych powłok jest istotnym etapem w procesach galwanizacyjnych. Bez dokładnego usunięcia poprzedniej warstwy, nowa nie będzie się dobrze trzymać i może łatwo odpadać, co prowadzi do niepożądanych efektów. Istnieją różne metody usuwania powłok, w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonana jest powłoka i jej rodzaju. Najczęściej stosowanymi są chemiczne i mechaniczne usuwanie powłok. Chemiczne metody wykorzystują specjalne preparaty, które rozpuszczają lub rozkładają stary materiał. Mechaniczne metody polegają na mechanicznym usunięciu starej powłoki przez np. szlifowanie lub piaskowanie. W każdym przypadku ważne jest, aby dokładnie oczyścić powierzchnię przed nałożeniem nowej powłoki, aby zapewnić najlepszą jakość i trwałość ostatecznego produktu.