Kruszywa wykorzystywane są zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i przemysłowym. W Kopalni Kruszyw Komala można liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc rodzaju kruszcu do rodzaju prowadzonych prac. Czym charakteryzować się powinien dobrej jakości sypki surowiec skalny, jak dobrać jego frakcję? Jaki jest podział wspomnianego materiału na budowie?

Jak dzieli się kruszywa używane w budownictwie?

Biorąc pod uwagę pochodzenie, kruszywa dzielą się na mineralne i sztuczne. Jak podkreśla ekspert z Kopalni Kruszyw Komala S.C. Sławomir i Andrzej Komala:

Od ich jakości zależy trwałość konstrukcji, zespoleń czy też wykonywanych wylewek na bazie betonu i zaprawy murarskiej. Powszechnie stosowanymi rodzajami kruszcu na budowie są mieszanki żwirowo-piaskowe typu piasek – o granulacji do około 4 mm, żwir – kruszywa gruboziarniste o granulacji 4-63 mm, czy też pospółki będącej mieszaniną wspomnianych urobków kopalnianych.

Jak wynika z informacji uzyskanych od naszego rozmówcy, jakościowy kruszec będzie nie tylko dokładnie rozdzielony wielkością ziaren, ale także oczyszczony z gliny, gruzu, czy ziemi. Ten rodzaj materiału użyty będzie na budowie, będzie dobrany frakcją do rodzaju planowanych prac. W kopalni Komala można liczyć fachowe doradztwo produktowe.

Jakie kruszywo zalecane jest do konkretnych prac budowlanych?

Z informacji uzyskanych ze wspomnianej kopali ze Stalowej Woli wynika, że kruszywa drobne typu piasek, wykorzystuje się głównie do sporządzania zapraw, tynków, podsypek, czy też wypełnienia przestrzeni między grubszym kruszywem w mieszankach betonowych. Żwir i tłuczeń rekomendowany jest do produkcji mieszanek betonowych i utwardzania podłoży na gruncie, a kruszywa grube jak otoczaki i kamień łamany do utwardzania gruntu, budowy murów, jako uzupełnienie mieszanki betonowej w tzw. betonach rodzynkowych. Wysokiej jakości kruszywo budowlane ma nasiąkliwość rzędu 5%, mrozoodporność do 10%, wytrzymałością na miażdżenie 24% zawartość pyłów mineralnych od 4 do 10% a zanieczyszczenia ilasto-gliniaste do 5%.