Smary techniczne stanowią mieszaniny przynajmniej kilku różnych substancji chemicznych. Wprowadzane dodatki znacząco zmieniają ich parametry i decydują o zastosowaniu. Produkty te mogą być stałe, półpłynne, płynne. Ze względu na skład można wyróżnić smary teflonowe, silikonowe czy miedziowe. Jaki produkt będzie najlepszy dla Twojego urządzenia? W tym celu warto zapoznać się z podstawowymi własnościami najczęściej stosowanych smarów technicznych.

Jakie są rodzaje smarów technicznych?

Głównym składnikiem powszechnie używanych smarów jest olej bazowy. Stanowi on około 70% masy produktu. Dawniej wykorzystywano tłuszcze roślinne i zwierzęce, obecnie zostały one całkowicie wyparte przez oleje mineralne i syntetyczne. Środki smarne używane są przede wszystkim w celu zmniejszenia tarcia między poruszającymi się względem siebie elementami maszyn. Podnoszą efektywność ich pracy, a jednocześnie zwiększają żywotność i zmniejszają awaryjność oraz szybkość zużywania. Nie należy jednak zapominać, że smary techniczne zapobiegają również przegrzaniu się urządzeń poprzez odprowadzanie ciepła powstającego w wyniku tarcia. Ponadto wykazują własności hydrofobowe, dzięki czemu ograniczając kontakt z tlenem i wodą, chronią metalowe części przed powstawaniem ognisk korozyjnych. Stosowanie środków smarnych pozwala także na zwiększoną ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń, pełnią one również funkcję uszczelniającą. 

Popularne smary i ich zastosowanie

Produkcją i dystrybucją środków smarnych zajmuje się Chester Molecular, wśród nich wyróżnić można:

  • smar teflonowy – należy do tzw. smarów suchych i stosowany jest w przypadkach, gdzie użycie produktu powstającego na bazie oleju jest niewskazane. Smar teflonowy wykazuje dużą odporność na działanie niskich i wysokich temperatur. Ze względu na bierność chemiczną stosowany jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. 

  • smar silikonowy – produkowany jest na bazie polimerów krzemoorganicznych. Wykazuje silne własności antystatyczne i hydrofobowe. Smary silikonowe dostępne są głównie w postaci sprayu, co ułatwia równomierną aplikację preparatu. Wykazuje skuteczne działanie w zakresie temperatur od -50 stopni Celsjusza do 200 stopni Celsjusza. Nadaje się do smarowania zamków, zawiasów czy łożysk, a także do konserwacji gumowych uszczelek

  • smar litowy – odporny na działanie kwasów, zasad i pary wodnej. Stosowany do konserwacji maszyn pracujących w bardzo wysokich temperaturach, do 1100 stopni Celsjusza.  Skutecznie zabezpiecza elementy przed zacieraniem się. Stosowany jest do smarowania łożysk ślizgowych, połączeń gwintowych i sworzni, przekładni zębatych i ślimakowych. 

  • smar miedziowy – produkowany na bazie wysoko rafinowanych olejów mineralnych. Odporny na bardzo wysokie temperatury i naciski. Szczególnie skuteczny w smarowaniu detali narażonych na drgania i wibracje. Stosowany do zabezpieczania połączeń gwintowych i przegubowych, łoży, prowadnic, elementów układu hamulcowego.