Sprężarki powietrza są nieocenioną pomocą w licznych zastosowaniach przemysłowych, motoryzacyjnych i nie tylko. Jakie są ich dokładne zastosowania i rodzaje? Czym się od siebie różnią? Na te i więcej pytań dotyczących oferty firmy Pneumatik S.A. odpowiemy w artykule poniżej. Zapraszamy do czytania!

Czym są sprężarki powietrza?

Musimy zacząć od wyjaśnienia sobie, czym właściwie są sprężarki powietrza dostępne w ofercie firmy Pneumatik S.A. Są to urządzenia, czasem stacjonarne, a czasem przenośne, których zadaniem jest uzyskanie wysokiego ciśnienia gazu i wymuszenie jego przepływu. Zasysają one powietrze i poprzez proces sprężania doprowadzają je do wymaganego ciśnienia. Podczas procesu sprężania wydzielana jest bardzo duża ilość ciepła, co wymaga zastosowania specjalnych chłodnic olejowo-powietrznych. Działa to na odwrotnej zasadzie co przy rozprężaniu powietrza. W życiu codziennym mogliśmy to zauważyć na przykład przy używaniu dezodorantu w sprayu, czy też gaśnicy.

Rodzaje i zastosowania sprężarek powietrza

W ofercie firmy Pneumatik S.A. znaleźć możemy najróżniejsze rodzaje i wielkości sprężarek powietrza. Różnią się one budową, podatnością na przenoszenie oraz przeznaczeniem. Do zastosowań domowych oraz budowlanych używane są najczęściej najmniejsze dostępne w ich ofercie kompresory wyporowe tłokowe. Jest to najstarszy typ kompresorów. Ich głównym elementem są cylindry — kiedy pobrane do niego powietrze naciskane jest przez tłok, ulega ono sprężeniu. Kompresory takie wykorzystywane są w warunkach domowych do nabijania powietrzem piłek, opon, pontonów lub dmuchanych basenów. Podczas budowy i remontów mogą być też używane do zasilania narzędzi pneumatycznych takich jak gwoździarki, szlifierki lub wiertarki.

W Pneumatik S.A. dostaniemy także większe, bardziej skomplikowane w budowie sprężarki, które sprawdzą się w przemyśle. Modele śrubowe wykorzystane mogą być na przykład do szybkiego dostarczenia powietrza do układu hamulcowego w zestawach kolejowych. Sprężarki śrubowe są też stosowane w innych miejscach, gdzie wymagana jest najwyższa czystość sprężonego powietrza. Mogą to być zakłady przemysłowe, hale produkcyjne lub większe warsztaty, gdzie zachowane muszą być ustalone normy. Dzielą się one na sprężarki olejowe i bezolejowe. Sprężarki bezolejowe używane są wszędzie tam, gdzie elementy mające kontakt ze sprężonym powietrzem nie mogą być wystawione na działanie dodatkowych zewnętrznych czynników.