Budynek, który posiada naruszoną konstrukcję lub pęknięcia w ścianach może zagrażać bezpieczeństwu jego użytkowników i jest podatny na penetracje wody. Iniekcja ciśnieniowa jest metodą, która wzmacnia osłabione miejsca w strukturze obiektu i uszczelnia go. Iniekcje ciśnieniowe swoje zastosowanie mają również podczas przygotowywania podłoża pod inwestycję. Sprawdź, na czym polegają iniekcje ciśnieniowe oraz czym są iniekcje gruntowe.

Iniekcje stosowane w budownictwie

Iniekcja to technika mająca na celu wzmocnienie konstrukcji budowlanej. Technika ta cieszy się ogromną popularnością, ze względu na niską inwazyjność – wykonanie iniekcji nie wymaga rozbiórki elementów konstrukcji i nie powoduje wyłączenia obiektu budowlanego z użytku. W budownictwie stosuje się kilka technik iniekcyjnych:

  • iniekcje grawitacyjne,
  • iniekcje ciśnieniowe,
  • iniekcje strukturalne,
  • iniekcje kurtynowe,

w zależności od celu, jaki chce się osiągnąć.

Nienależnie od techniki, iniekcja jest procesem kilkuetapowym i rozpoczyna się od wywiercenia w obiekcie budowlanym otworów iniekcyjnych. W otwory takie następnie wtłaczana jest pod ciśnieniem wybrana przez specjalistów substancja, nazywana iniektem. Iniekt ma postać płynną, w postaci płynnej, co pozwala na łatwą aplikację, a po pewnym czasie tężeje, zmieniając swoje właściwości i wzmacniając strukturę obiektu.

Zastosowanie iniekcji ciśnieniowych

Najpopularniejszą metodą są iniekcje ciśnieniowe, które wykonuje się w celu hydroizolacji budynków, a także wzmacniania ich konstrukcji. Metoda ta wymaga nawiercenia otworów, a do wprowadzenia iniektu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt – pakery, nazywane również iniektorami, które wtłaczają substancję uszczelniającą pod ciśnieniem.

Technikę iniekcji ciśnieniowej wykorzystuje się również podczas przygotowywania podłoża pod budowę inwestycji. Niekiedy podłoże ma nieodpowiednie parametry geotechniczne, co mogłoby skutkować nawet katastrofą budowlaną – dzięki zastosowaniu iniekcji ciśnieniowej gruntowej można tego uniknąć. Iniekcja gruntowa polega na wprowadzeniu w słabsze warstwy gruntu specjalnych materiałów wzmacniających – najczęściej są to materiały z wysoką zawartością spoiw mineralnych oraz zaczyny cementowe.

Dlaczego warto powierzyć przeprowadzanie iniekcji geotechnologom?

Jeśli planujesz budowę inwestycji w miejscu o kiepskich parametrach gruntowych, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi firmy geotechnicznej, takiej jak Zakład Robót Geologiczno-Inżynieryjnych GEOTEST. W szerokiej ofercie usług tej firmy znajdziesz iniekcje ciśnieniowe, w tym specjalistyczne iniekcje gruntowe, które wykonywać powinni specjaliści z tej dziedziny. Powierzając to zadanie profesjonalistom, zapewniasz stabilność i bezpieczeństwo przyszłej inwestycji.