Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie budynki użyteczności publicznej, magazyny, firmy produkcyjne czy bloki mieszkalne powinny być wyposażone w sprzęt gaśniczy, urządzenia oraz wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Dobór ich nie należy do prostych zadań. Powinny być odpowiednio dostosowane do charakteru i rozmiaru budynku, i być wysokiej jakości.

W solidne zabezpieczenia przeciwpożarowe możesz zaopatrzyć się w firmie PROKAZ. Szeroki wybór oferowanych produktów pozwoli na odpowiedni ich dobór do konkretnych pomieszczeń. poza sprzedażą firma również zajmuje się montażem, serwisem, naprawami oraz przeglądami systemów oddymiania klap i systemów przeciwpożarowych, włazów dachowych, drzwi i bram przeciwpożarowych, świetlików i pasm świetlnych.

Bramy przeciwpożarowe

Bramy, przeciwpożarowe są zaliczane do odcięcia stref pożarowych. Wykonane z ognioodpornych materiałów, mają na celu oddzielenie stref przeciwpożarowych. Ich zamknięcie powoduje załączenie sygnału pożarowego z centrali sterującej lub systemu sygnalizacji pożaru.

Drzwi przeciwpożarowe

Powinny posiadać system zabezpieczeń, który w razie wystąpienia pożaru spowoduje ich automatyczne zamknięcie. Ale również muszą być wyposażone w rygle, które uniemożliwią otwarcie drzwi pod wpływem różnicy ciśnień, jaka powstaje podczas pożaru. Drzwi przeciwpożarowe powinny mieć samozamykacz, który podczas pożaru samoistnie zamknie drzwi po przejściu człowieka. Drzwi przeciwpożarowe są zazwyczaj montowane na granicy stref pożarowych.

Kurtyny i wentylatory oddymiające

Dobrze, gdyby budynki, szczególnie zakłady przemysłowe, były wyposażone w kurtyny oraz wentylatory oddymiające. Kurtyny dymowe mogą być stałe bądź ruchome. Są wykonane z ognioodpornej tkaniny i wymagają przeprowadzania okresowych przeglądów. Wentylatory oddymiające z kolei są rodzajem oddymiania wymuszonego. Odprowadzają gromadzące się w budynku gazy na zewnątrz. Najczęściej są sterowane za pomocą centrali SAP.

Klapy dymowe i odcinające

Klapy dymowe są jednym z elementów systemów oddymiania. Mają na celu odprowadzanie ciepła oraz dymu, co pozwala na sprawniejszą ewakuację osób przebywających wewnątrz budynku. Na co dzień klapy dymowe można wykorzystać jako urządzenie do wentylacji pomieszczeń. Klapy pożarowe odcinające wchodzą w skład instalacji wentylacyjnej. Kiedy wybucha pożar, zamknięcie takiej klapy odcina drogę ognia i uniemożliwia rozprzestrzenianie się pożaru poprzez wentylację.

Gaśnice

Najczęściej spotyka się gaśnice śniegowe i proszkowe, w których środkiem gaśniczym jest skroplony pod ciśnieniem CO2. Mniejsze są stosowane w samochodach, a większe w zakładach przemysłowych oraz budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej. Zarówno gaśnice, jak też agregaty gaśnicze są przeznaczone do gaszenia różnego typu pożarów, których grupy są oznaczone literami od A do F. A – do gaszenia pożarów ciał stałych, które palą się płomieniem bądź żarzą, B- do gaszenia pożarów cieczy i ciał stałych, które się stapiają (np. smoła), C- do gaszenia gazów palnych, D – do gaszenia metali palnych (magnez, sód), F- do gaszenia łatwopalnych tłuszczów, pożarów w kuchni.