Falowniki to urządzenia zapewniające szeroki zakres zastosowań. Ich głównym zadaniem jest jednak zmiana prądu zmiennego na prąd stały. Tego typu sprzęty występują w wersji jednofazowej oraz dwufazowej. W domach bardzo często stanowią one element systemu bram automatycznych. W przemyśle spotykane są m.in. w napędach taśm produkcyjnych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru falownika?

Wszystko zależy od tego, gdzie będzie wykorzystywany falownik. Specjaliści z firmy Onninen podkreślają, że marka ma duże znaczenie. Nie ma sensu inwestować w urządzenia niezweryfikowanych producentów. Mogą one nie spełniać restrykcyjnych norm europejskich. Podczas podejmowania decyzji należy zwrócić uwagę na zakres regulacji częstotliwości.

Ważne jest, aby sprawdzić, z jakim prądem nominalnym jest kompatybilny dany model. Nie bez znaczenia jest także system sterowania. Dużym zainteresowaniem cieszą się falowniki wektorowe umożliwiające płynną regulację prędkości obrotowej. Alternatywą są urządzenia skalarne, które stosowane są w instalacjach o zmiennym napędzie (np. pompach).

Czy jeden falownik może napędzać kilka silników?

Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie. Falownik może napędzać kilka silników pod warunkiem, że jego parametry są wystarczające. Konieczne jest zsumowanie mocy nominalnej wszystkich elementów układu. Do otrzymanego wyniku należy dodać około 20% zapasu, tak aby mieć pewność, że praca nie zostanie przerwana w najmniej spodziewanym momencie. W przypadku wątpliwości dobrze jest skorzystać ze wsparcia fachowca.