Sprężyny talerzowe mają długą historię i stosowane są powszechnie w wielu branżach – od systemów zaworowych w na dużych głębokościach, do satelitów kosmicznych. Mogą być wykonane z różnych materiałów i posiadać różne właściwości, co pozwala dostosować ten rodzaj komponentów do sposobu ich wykorzystania. Zobacz, czym są sprężyny talerzowe oferowane przez Wytwórnię Sprężyn Grześkowiak, jakie są ich zalety oraz zastosowanie w praktyce.

Czym są sprężyny talerzowe?

Sprężyny talerzowe, zwane też sprężynami krążkowymi, to pierścienie stożkowe z wyciętym w środku otworem.  Ich produkcję reguluje norma DIN 2093. Wykonane są zazwyczaj ze stali sprężynowej lub materiałów specjalnych, takich jak: stal nierdzewna, stopy miedzi, stopy niklu i kobaltu. Sprężyny talerzowe doskonale nadają się do wywierania dużej siły przy krótkiej drodze sprężynowania. Ze  względu na swoją konstrukcję mogą być stosowane zarówno jako cały pakiet, jak i pojedynczo.

Grubość pojedynczej sprężyny talerzowej zazwyczaj jest stała. Mogą być one zakładane wzdłuż osi statycznie i dynamicznie, a także w dowolny sposób – nawet frontem do siebie  – w zależności od zapotrzebowania.

Zalety sprężyn talerzowych

Sprężyny talerzowe charakteryzują się dużą nośnością przy jednoczesnym małym ugięciu tych produktów. Ponadto, posiadają szereg zalet, które wyróżniają je spośród innych rozwiązań. Są to między innymi:

  • o wiele lepsze wykorzystanie przestrzeni w porównaniu z innymi sprężynami,

  • to bardzo duża trwałość zmęczeniowa,

  • brak skłonności do odkształcenia.

Dodatkowo, w zależności od zastosowanych materiałów, sprężyny krążkowe mogą być odporne na korozję lub posiadać inne zalety, istotne dla spełnianych przez nie funkcji. Elementy wykonane ze stali sprężynowej albo stali nierdzewnej A1 mogą być użyte na przykład w aspekcie wibroizolacji. Produkcją sprężyn talerzowych na zamówienie, o określonych rozmiarach i właściwościach zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak Wytwórnia Sprężyn Grześkowiak w Ostrowie Wielkopolskim. Korzystając z pomocy fachowców pracujących w takich firmach, w łatwy sposób zdecydujesz o wymiarach sprężyn i materiale, jaki spełni swoje zadanie w Twoim przedsiębiorstwie.

Zastosowanie sprężyn talerzowych

Zalety sprężyn talerzowych przyczyniły się do ich powszechnego stosowania już w czasie II Wojny Światowej – stosowano je do podwieszania części zamkowej dział artyleryjskich, ponieważ wykazywały doskonałe właściwości tłumiące.  Rozwój technologii przyczynił się do zwiększenia wiedzy i możliwości, dzięki czemu obecnie komponenty te są stosowane w rozmaitych branżach: od budowy narzędzi tnących i prasujących, po produkcję maszyn, silników spalinowych i pojazdów silnikowych.

Do najczęściej stosowanych rozwiązań, w których zastosowane zostały sprężyny talerzowe, zaliczyć możemy:

  • systemy zawieszenia kotła w elektrowni,

  • sprzęgła,

  • przekładnie,

  • podnośniki linowe,

  • zawory bezpieczeństwa.

Sprężyny w ofercie Wytwórni Sprężyn Grześkowiak

Wytwórnia Sprężyn Grześkowiak to firma z długoletnim doświadczeniem w produkcji wszelkiego rodzaju sprężyn. Wytwarzane są tam sprężyny z drutu patentowanego o średnicach 0,2-16,0 mm oraz z drutów sprężynowych nierdzewnych. Co więcej, firma wykonuje również sprężyny z taśm sprężystych oraz innych materiałów, zależnie od uzgodnień z Klientem. W ofercie Wytwórni Sprężyn Grześkowiak znajdują się różnego rodzaju sprężyny, które spełniają potrzeby klientów w wielu dziedzinach przemysłu. Firma produkuje między innymi sprężyny naciskowe, naciągowe i skrętne. Ponadto, w ofercie firmy można znaleźć także sprężyny kształtowe oraz płaskie, pierścienie oraz podkładki. Dzięki temu każdy Klient może znaleźć w ofercie firmy rozwiązania odpowiadające jego potrzebom.