Budowa domu to ogromna inwestycja. Kiedy stawianie ścian, czynności dekarskie i wykończenie wnętrz dobiegną końca, przychodzi moment, by pomyśleć o ogrodzeniu i bramie wyjazdowej. To jeden z tych elementów, który oprócz funkcji dekoracyjnej powinien zapewniać również bezpieczeństwo oraz ergonomiczne użytkowanie. Ważne by rodzaj bramy wjazdowej pod względem estetycznym i funkcjonalnym dostosować do całego otoczenia domu, tworząc spójną całość. Jakie są najpopularniejsze bramy? Czym kierować się podczas jej wyboru?

Przesuwna czy skrzydłowa?

Wybór bramy wjazdowej powinien odbyć się już na etapie projektowania rozmieszczenia poszczególnych zabudowań na posesji, tak by jej użytkowanie było jak najbardziej komfortowe dla wszystkich domowników. W nowym budownictwie zazwyczaj znajduje się ona na wprost wjazdu do garażu, maksymalnie zwiększając funkcjonalność. Rodzaj bramy wjazdowej uzależniony jest od warunków, przede wszystkim pod względem powierzchni, którą może ona zająć. W tym miejscu można dokonać pierwszego podziału na bramy przesuwne i rozwierane, zwane również skrzydłowymi. Pierwszy rodzaj bram stosowany jest w współcześnie w nowo powstających domach, gdyż cechuje się nowoczesnym designem i minimalistycznym stylem, odpowiadającym pozostałym częściom ogrodzenia, tworząc spójną całość również z elewacją domu. Jak mówią specjaliści z Art-met, świadczący usługi ślusarsko-budowlane, brama przesuwna posiada specjalną prowadnicę umożliwiającą ruch wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Takie rozwiązanie nie ogranicza wykorzystania miejsca na podjeździe, dlatego sprawdzi się, gdy dysponujemy niewielkim metrażem działki. Konstrukcja bramy opiera się na jednym skrzydle, jednakże jest dość szeroka. Należy wówczas pamiętać o tym, że na linii, po której się porusza nie mogą znajdować się żadne obiekty i przeszkody stanowiące barierę dla swobodnego ruchu. Główną zaletą bramy przesuwnej jest łatwość otwierania, bez nadmiernego wysiłku.

Konstrukcja bramy rozwieranej składa się zazwyczaj z dwóch skrzydeł zamocowanych na przeciwległych słupkach. Takie rozwiązanie zajmuje więcej miejsca, dlatego sprawdzi się na większych, a zarazem wąskich posesjach. Kąt rozwarcia takiej bramy najczęściej waha się od 90° do 100°. Przepisy prawa budowlanego mówią o obowiązku otwierania się bramy do wewnątrz, dlatego tak ważne jest w przypadku wyboru tego rodzaju bramy oszacowanie potrzebnej przestrzeni, tak by zapobiec zaburzenia komunikacji. Brama rozwierana wyposażona jest w rygiel blokujący lub ogranicznik, które chronią przez przypadkowym jej otwarciem. Rzadziej stosuje się jednoskrzydłowe bramy ze względu na niekomfortowe użytkowane i ciężkość elementu.

Automatyczna czy ręczna?

Zdecydowanie więcej atutów ma montaż bramy wyposażonej w automatyczny system otwierania i zamykania przy pomocy pilota, aniżeli ręczny mechanizm. Chodzi tu przede wszystkim o komfort i funkcjonalność użytkowania. Bez wychodzenia z samochodu wjedziemy na posesję, co sprawdzi się głównie  zimą, gdy na dworze panują niskie temperatury czy podczas deszczu, unikniemy wówczas zmoknięcia. Bez względu na to, czy to brama przesuwna czy skrzydłowa, istnieje możliwość montażu automatycznej technologii składającej się z odpowiednio dobranych siłowników, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że jest ona prawidłowo eksploatowana. W momencie braku prądu mechanizm wyłącza się i bramę można bez problemu otworzyć ręcznie. Jak mówią specjaliści z Art.-metu, bezpieczeństwo zwiększają dodatkowe fotokomórki, zawierające nadajnik i odbiornik promieni podczerwonych oraz lampa ostrzegawcza, która informuje o ruchu bramy.