Zainstalowany w salonie kominek z pewnością potrafi nadać całemu pomieszczeniu wyjątkowego klimatu oraz romantyzmu. Inwestorzy, którzy planują wdrożenie takiego rozwiązania, powinni dobrze zapoznać się z zaletami oraz wadami dostępnych opcji. I choć na rynku asortymentowym atrakcyjnych propozycji jest przynajmniej kilka, to największym zainteresowaniem ze strony klientów wciąż cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Z jakimi zatem informacjami na ich temat warto się zapoznać?

Alternatywa dla kotła na drewno?

Już na samym wstępie trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż kominki tego typu zostały opracowane jako technologia alternatywna dla konwencjonalnych kotłów opalanych drewnem. Pod pojęciem płaszcza wodnego kryje się skrupulatnie zaprojektowany i doskonale przemyślany system, w którym woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania podgrzewana jest przez wymiennik ciepła. Jak zapewne łatwo się domyślić, zapewnia to użytkownikom wiele ciekawych możliwości, a sam kominek natomiast, bez żadnych obaw może zostać wykorzystany do utrzymania optymalnej temperatury w kilku pomieszczeniach.

Kominki z płaszczem wodnym to zatem idealna propozycja dla wszystkich tych, którym zależy na wyraźnym obniżeniu kwoty widniejącej na rachunkach. Warto jednak podkreślić, iż ze względu na pewne ograniczenia, technologia ta nie powinna być traktowana w kategoriach jedynego źródła ciepła w domu. Grozi to bowiem wychłodzeniem budynku, co w okresie jesienno-zimowym ma prawo skończyć się poważnymi konsekwencjami. Kominki charakteryzują się wysoką sprawnością, a szczelny płaszcz wodny otaczający prawie całą komorę spalania, szybko rozprowadza ciepło. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Kominki z płaszczem wodnym a kwestia montażu

Kominki tego typu rzeczywiście mogą stwarzać wrażenie pozbawionego wad czy wręcz idealnego rozwiązania. Czy jest to całkowicie zgodne z prawdą? Okazuje się, że nie do końca. To właśnie na przykładzie kominków z płaszczem wodnym najlepiej widać, że o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu decydują przede wszystkim sprawy związane z rzetelnym i profesjonalnym montażem. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Mas-Kominki, kominek najlepiej uwzględnić już na etapie planowania budowy domu.

Można wówczas bez problemu doprowadzić wodę do płaszcza i uwzględnić odpływ podgrzanej wody do studzienki, a później bezpośrednio do kanalizacji. Jeśli jednak inwestorzy chcą zamontować kominek już po urządzeniu swojego wymarzonego domu, to musi to zrobić ekipa fachowców. Jedynie takie podejście do sprawy będzie stanowiło gwarancję bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników. Kominki z płaszczem wodnych, choć z pewnością nie należą do najtańszych, to pozwalają zaoszczędzić nawet 30% na rachunkach w skali roku.