Oczywiście pytanie zawarte w tytule jest nieco przewrotne, bowiem nie chodzi o samo zwierzę, ale o pozyskiwaną z niego wełnę. Powszechnie wiadomo, że ubrania czy pościel z owczej wełny jest nieprzyjemna w dotyku, delikatnie drapie, co powszechnie nazywa się “gryzieniem”. W przypadku wełny pozyskanej z alpaki zdecydowanie nie ma tego problemu. Jest ona o wiele delikatniejsza niż wełna owcza. Czy ma jakieś inne zalety?

Wełna głównie grzeje

Zasadniczą funkcją wełny u zwierząt jest ogrzewanie ich ciała. Jednak alpaki, w przeciwieństwie do psów, lisów i innych zwierząt, które na zimę otaczają się dodatkowym puchem, nie linieją na lato. Ich runo ma taką właściwość, że jest przewiewne i odprowadza na zewnątrz nadmiar ciepła. Podobnie to samo runo zachowuje się w wypełnieniu kołder. Dlatego pościel z wkładem z wełny alpaki jest całoroczna. Nie ma potrzeby jej zmiany w zależności od pory roku.

Strzyże alpaki jest hipoalergiczne

Podstawową różnicą między runem alpaki i owcy jest lanolina. To tłuszcz, którym dodatkowo okrywają się owce. W pościeli to on głównie odpowiada za obecność i namnażanie się roztoczy. Alpaki nie wytwarzają lanoliny. Ich wełna nie ma charakterystycznego poślizgu. Dzięki temu również waży mniej. Jest miękka i delikatna, nie przyciąga pasożytów. Dlatego jest o wiele bardziej odpowiednia dla uczuleniowców i małych dzieci, których system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Pracownia kołder Bortel ma w ofercie taką pościel dla każdego.

Ekologia

Dodatkowym atutem przemawiającym na korzyść wypełnienia kołder wełną z alpaki jest ekologia. Jak mówią profesjonaliści: 

Podczas pozyskiwania runa nie cierpi żadne zwierzę. Wełna im szybko odrasta. Strzyżenie nie ma też wpływu na środowisko, nie potrzebuje żadnej pomocy chemicznej czy ingerującej w środowisko naturalne. 

Dlatego warto zastanowić się nad kołdrą wypełnioną wełną z alpaki, zwłaszcza jeśli masz wyjątkowo delikatną skórę, albo szczególnie dbasz o swoje dziecko.