Narzędzia diamentowe są bardzo wytrzymałe oraz precyzyjne, dlatego wykorzystuje się je w przemyśle i budownictwie. Stosowane są podczas wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych, wentylacyjnych, hydraulicznych, elektrycznych. Narzędzia przydają się przede wszystkim w czasie wiercenia otworów w betonie, cięcia konstrukcji z żelbetu oraz stropów, jak również podczas wykonywania precyzyjnych otworów w posadzkach przemysłowych i płytkach ceramicznych.

Do czego służą ciągadła diamentowe?

W celu wyrobu prętów, drutów lub rur stosuje się wytrzymałe i wydajne ciągadła diamentowe. Ich praca ma na celu wydłużenie tworzywa przy równoczesnym zmniejszaniu jego przekroju poprzecznego. Ów proces przeprowadza się bez użycia wysokich temperatur. Jest to gwarancja osiągnięcia pożądanego kształtu bez zmniejszania się rozmiarów końcowych, co jest efektem ochładzania się obrobionego tworzywa.

Ciągadła diamentowe są zarówno niezwykle wytrzymałe, jak i dokładne. Świetnie sprawdzają się w zastosowaniu do metali supertwardych. Mogą być nawet 250 razy bardziej wytrzymałe od ciągadeł z węglika spiekanego. Ciągadła diamentowe wytwarza się z wykorzystaniem diamentu naturalnego oraz syntetycznego. Szczególnie docenią je producenci drutów nawojowych, kabli, a także przewodów.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości narzędziach diamentowych, warto zgłosić się do firmy Technodiament sp. z o.o, z siedzibą w Warszawie. Możemy tu liczyć również na realizację usług takich jak: frezowanie, toczenie, grawerowanie i szlifowanie otworów, a także wałków.

Dlaczego warto używać narzędzi diamentowych?

Zastosowanie narzędzi diamentowych jest ściśle związane z wyjątkowymi właściwościami. Najistotniejsza z nich to szczególna twardość diamentów – według skali Mohsa jest to najtwardszy minerał. Dzięki pracy z owymi narzędziami, materiały o charakterystycznie wysokiej twardości są obrabiane bardzo precyzyjnie, a w czasie prac na mokro nie występuje pylenie. 

Ponadto narzędzia diamentowe umożliwiają prowadzenie prac w miejscach, które są trudno dostępne, obniżenie poziomu hałasu i ograniczenie albo wyeliminowanie drgania. Ostatnia właściwość jest bardzo ważna w budownictwie, ponieważ drgania mogą negatywnie wpływać na wytrzymałość konstrukcji.

Narzędzia diamentowe charakteryzują się długą żywotnością, nawet wtedy, gdy są intensywnie eksploatowane w czasie pracy z materiałami trudnymi w obróbce. Należy pamiętać, że niezwykle rzadko pojawiają się uszkodzenia wierteł (np.podczas tworzenia otworów w żelbecie).

Dodatkowym atutem narzędzi diamentowych jest szczególna precyzja techniki diamentowej umożliwiająca wykonanie niewielkich otworów w ceramice oraz posadzkach przemysłowych. Dlatego tworzenie różnego rodzaju instalacji odbywa się w sposób sprawny i generuje dużo mniej komplikacji niż w przypadku techniki tradycyjnej.