Hartowana szyba jest produktem bardzo popularnym. Ma szerokie zastosowanie w wielu sektorach, także budowlanym. Szkło hartowane powstaje w procesie specjalnej obróbki termicznej. Wykazuje znacznie większą wytrzymałość na urazy mechaniczne, niż standardowe modele. Jak wygląda dokładny proces jego produkcji w Hucie Szkła Gospodarczego i Artystycznego Finezja?

Szkło hartowane – w jaki sposób powstaje?

Produkcja szyb to istotny element sektora hutniczego. To elementy, które mają swoje zastosowanie przede wszystkim w sektorze budowlanym. Wielopłaszczyznowe, szklane powierzchnie są obecnie bardzo popularne. Modernistyczna architektura lubi proste bryły i dobrze znane materiały, takie jak szło, czy stal. Wieżowce i biurowce, których projekty powstały o te elementy, prezentują się bardzo okazale. Dlatego tak ważne jest szkło hartowane. Jego jakość, ale również idealnie gładka nawierzchnia.

Rozgrzaną masę wylewamy na cynę. To pozwala uzyskać idealnie gładką powierzchnię szkła. Szkło podgrzewa się do temperatury około 600 stopni Celsjusza, a potem szybko schładza. Przeważnie sprężonym powietrzem. Jedyny mankament to taki, że szkła nie można już poddawać obróbce. - informuje pracownik huty Szkła Finezja

Szkło hartowane a zbrojone – jakie są różnice?

Szkło zbrojone to również materiał bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. W jego przypadku jednak najważniejsze jest to, w jaki sposób tafla zachowuje się po uderzeniu. Szkło ma tendencję do pękania. Widać to na przykładzie szklanek, czy standardowych szyb. Efektem tego są bardzo ostre krawędzi. Te stanowią realne zagrożenie.

Aby uniknąć tego niebezpieczeństwa, stosuje się szkło zbrojone. Wie o tym dokładnie Huta Szkła Finezja. Jest wykorzystywane, chociażby w przemyśle, czy różnego typu przeszkleniach.  Ten materiał powstaje poprzez wtopienie w szkło siatki.  Taka technologia produkcyjna sprawia, iż po pęknięciu lustra, nie następuje rozbryzg drobnych elementów, które stanowią pozostałość po szybie. To rodzaj szkła bezpiecznego.