Prasowanie koszul to, jak wskazują wyniki przeprowadzonych badań, jeden z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Zresztą trudno się temu dziwić. Ta czynność zajmuje zwykle dużo czasu, a długotrwałe stanie przy desce nie należy do przyjemności. Poza tym efekt przeprowadzonych prac często pozostawia wiele do życzenia. Wbrew wszelkim staraniom zagniecenia nie znikają z tkaniny. Co zrobić, by uniknąć opisanej sytuacji i skrócić czas prasowania? 

Najczęstsze błędy popełniane przy prasowaniu koszul

Od czego zwykle zaczynasz całą operację? Kładziesz koszulę na desce i przyjeżdżasz po niej stopą żelazka? To błąd. Najpierw warto skropić materiał wodą i pozostawić go na jakieś piętnaście minut. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ilością płynu. Tkanina nie powinna być mokra, a jedynie lekko wilgotna. Dzięki opisanemu zabiegowi prasowanie koszuli przebiegnie znacznie szybciej. Poza tym wygładzenie ewentualnych zagnieceń będzie znacznie łatwiejsze, 

Wiele osób zapomina również o wybraniu odpowiedniej temperatury żelazka. Każda tkanina wymaga nieco innego postępowania. Poliester należy prasować w temperaturze 85°C, natomiast w przypadku bawełny wspomniany parametr powinien oscylować w granicach 150-180°C. Jeśli dana koszula jest ozdobiona aplikacjami, trzeba ustawić urządzenie na 80 stopni.

Prasowanie koszuli krok po kroku

Prasowanie koszuli zacznij od najmniejszych elementów, a dokładniej rzecz ujmując mankietów i kołnierzyka. Najpierw wygładź ich wewnętrzną stronę. W tym przypadku kolejność działań jest bardzo istotna. Jeśli się pomylisz lub ją zbagatelizujesz, na tkaninie powstaną nieestetyczne zagniecenia, które potem trudno będzie zlikwidować. Następnie przejdź do rękawów. Kieruj żelazko od łokcia w stronę mankietów. Uważaj, by nie utworzyć na nich kantów. Na koniec wyprasuj przód oraz tył koszuli. Rozłóż go na najszerszej części deski i lekko naciągnij.  Nie zapomnij o przestrzeni wokół guzików.

Co zrobić, gdy nie masz czasu na prasowanie koszuli?

Prasowanie koszuli możesz sobie ułatwić, kupując odpowiednią deskę oraz żelazko z generatorem pary. Istnieje jednak inne dużo korzystniejsze rozwiązanie – nie inwestuj w nowy sprzęt. Zleć prasowanie zewnętrznej firmie. Tego typu usługi realizuje między innymi Spółdzielnia „Praca Kobiet” z siedzibą w Warszawie, Pruszkowie oraz Grodzisku Mazowieckim.  Wspomniany zakład oferuje również pranie i magiel. Czyści zasłony, firany, kotary, sukienki komunijne, suknie ślubne, a także dywany.