Skalniak to część terenu udekorowana kamieniami w towarzystwie niskich roślin. Jest często centralnym miejscem w ogrodzie i niewątpliwie piękną ozdobą każdej przestrzeni. Można go tworzyć o każdej porze roku, ale jesień, a nawet zima są szczególnie polecane do zakładania skalniaków, ponieważ wtedy nie musimy poświęcać czasu na utrzymanie innych obszarów ogrodu. Budową ogródków skalnych zajmuje się firma usługowa Twój Ogród z miejscowości Siedlce.

Jak zaprojektować skalniak?

Na początku należy wybrać odpowiednie miejsce. Jest to bardzo istotne, bo to, gdzie zbudujemy skalniak, będzie miało bezpośredni wpływ na dobór roślin ogrodowych. Następnie warto zastanowić się nad kształtem i formą skalnego ogródka. Z jakich kamieni będzie uformowany, jak dużo zieleni będzie wokół niego. Budowanie skalniaków, choć z pozoru wydaje się proste, w istocie wymaga fachowej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, takiego jak firma usługowa Twój Ogród. Jej oferta obejmuje: zakładanie ogrodów, pielęgnację roślin, strzyżenie żywopłotów, koszenie trawników oraz wiele innych usług. Tworzą ją ludzie z pasją, którzy z niezwykłą starannością dbają o każdy szczegół realizowanego projektu.

„Oferujemy Państwu najwyższej jakości usługi specjalistyczne w zakładaniu i serwisowaniu ogrodów. Stale pogłębiamy naszą wiedzę, co pozwala nam w perfekcyjny sposób łączyć rośliny z elementami małej architektury. Dokładamy wszelkich starań, by stworzony przez nas ogród był  niepowtarzalny” - mówi jeden z ekspertów firmy Twój Ogród.

Jakie rośliny nadają się na skalniak?

Na skalniakach bardzo dobrze sprawdzą się rośliny alpejskie, które będą dobrze wyglądać przez większą część roku. Nie mają zbyt wielkich wymagać, zatem ich pielęgnacja nie będzie stanowiła żadnego problemu. Istotne jest, żeby dobrać je do siebie w taki sposób, by tworzyły razem harmonijną całość. Ogródki skalne mają swoim wyglądem przypominać trochę krajobraz górski, dlatego większość roślin będą stanowiły byliny, które mogą być uprawiane w jednym miejscu nawet przez kilka lat. Na skalniakach świetnie sprawdzą się między innymi: wrzosiec, zawilec grecki, kokorycz, miłek wiosenny oraz przylaszczka, kaczeniec i bergenia.

Zalety skalniaków ogrodowych

Istnieje wiele korzyści posiadania ogrodu skalnego, zarówno pod względem ekologicznym, jak i estetycznym. Takie miejsca:

  • pozwalają rozszerzyć gamę roślin, które można uprawiać,
  • są łatwe w utrzymaniu,
  • tworzą głębię i różnorodność dzięki różnym kształtom, kolorom i rozmiarom skał,
  • są świetnym siedliskiem dla dzikiej przyrody,
  • mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok, jeśli tylko dobierzemy odpowiednie, odporne na warunki zewnętrzne rośliny.
Projektowaniem oraz budową skalniaków, a także pielęgnowaniem zieleni zajmuje się wymieniona wyżej firma Twój Ogród, świadcząca usługi ogrodnicze zarówno dla osób indywidualnych, jak i firm oraz instytucji publicznych.