Drewniane żaluzje są w dzisiejszych czasach bardzo popularnym rozwiązaniem. Nie tylko lepiej się prezentują od swoich aluminiowych braci, ale też mają większą odporność na uszkodzenia mechaniczne związane z eksploatacją. Setki dostępnych wzorów i kolorów to tylko niektóre z ich licznych zalet. Czy żaluzje z drewna mają jakieś wady i kiedy warto w nie zainwestować?

Eleganckie czy klasyczne?

Żaluzje z drewna mogą występować w obu odsłonach. Drewno wzorowane na surowe, zabezpieczane jedynie bezbarwnymi preparatami, jest bardzo klasyczne i skromne. Pasuje przede wszystkim do domów budowanych w stylu klasycznym oraz drewnianych chatek, na przykład z bali. Po nadaniu im innego, głębokiego odcienia – prezentują się wręcz luksusowo. Wszechstronność ta sprawia, że są chętnie wybierane przez licznych odbiorców. I choć w dzisiejszych czasach znajdziemy też żaluzje aluminiowe, które mogą imitować naturalne drewno, nic nie zastąpi tego naturalnego surowca. Przedstawiciele firmy Bow Max, której siedziba znajduje się w Zielonej Górze, podkreślają, że jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku cena. Aluminiowe będą nieco tańsze, lecz jeśli nie ogranicza nas budżet – o wiele lepszy efekt dają drewniane.

Różnorodność i wytrzymałość materiału

Drewno jest materiałem, któremu można nadać połysk i inną barwę, poprzez nałożenie różnego rodzaju olejów, impregnatów lub lakierów. W ten sposób uzyskuje się szeroką gamę kolorystyczną. Jednak nie tylko efekt wizualny jest tutaj kluczową zaletą. Drewniane profile żaluzji są odporne na uszkodzenia mechaniczne związane z eksploatacją. Aluminiowe bardzo łatwo wygiąć, a po czasie ich liczne „przełamania” mogą być widoczne. Drewno również można bardzo łatwo naprawiać, poprzez odświeżenie, a nawet delikatne zeszlifowanie powierzchni np. po jej zarysowaniu i ponowne jej pomalowanie. Wśród żaluzji drewnianych można wymienić też żaluzje bambusowe – są lżejsze i mogą być montowane przy pomocy kleju. Drewno jest odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz promieniowanie UV.

Wady żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje nie mają wiele wad, lecz można wymienić dwie podstawowe. Pierwszą z nich jest wysoka cena, lecz warto pamiętać, że jest ona adekwatna do jakości. Należy jednak unikać żaluzji z marketów, gdyż masowa produkcja negatywnie wpływa na wykonanie, a co za tym idzie – ich trwałość. Druga wada żaluzji z drewna to masa. Ze względu na sporą wagę nie mogą być przyklejane do ramy okiennej, a jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób. Montować można je bezinwazyjne lub inwazyjnie, przykręcając do ramy okna (zarówno drewnianego, jak i PCV).