Czy wiesz, że pierwszy polski zakład szklarski powstał na przełomie XII i XIII wieku? Wraz z upływem czasu, zmieniała się technika pracy i narzędzia do niej wykorzystywane. Czynności ręczne w większości przypadków zostały zastąpione maszynami - technologiczną obróbką materiału. Niemniej jednak, do pełnienia zawodu szklarza, nadal są potrzebne umiejętności manualne, precyzja i rozległa, branżowa wiedza. Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze szklarza.

Szklarz  - jaki jest jego zakres obowiązków?

Szklarz – jak sugeruje sama nazwa zawodu – zajmuje się produkcją, obróbką i montażem elementów ze szkła. Pod tymi pojęciami kryje się szeroki zakres obowiązków, wykonywanych przez tego rzemieślnika. Są to przede wszystkim:

  • laminowanie – wzmacnianie szkła, przez połączenie ze sobą co najmniej dwóch tafli tego materiału za pomocą specjalnych folii,
  • hartowanie – zmiana struktury wewnętrznej. Zadanie to ma na celu polepszyć właściwości wytrzymałościowe: twardość, granicę plastyczności, sprężystość czy też odporność na ścieranie.
  • piaskowanie – matowienie powierzchni szkła.
  • cięcie i szeroko rozumiana obróbka szkła.

Oprócz tego, szklarze często zajmują się produkcją szkła do kabin prysznicowych, wygładzaniem materiału czy też montażem.

Kilka słów o profesjonalnych zakładach szklarskich

Nowoczesne zakłady szklarskie zdecydowanie różnią się od tych, które funkcjonowały kilka wieków temu. W profesjonalnych firmach można więc zobaczyć specjalistyczne maszyny, wykorzystywane do codziennej pracy – np. sprzęt do termicznej obróbki szkła: sprężarki, różnego rodzaju palniki czy dmuchawy o różnej mocy. Warto zaznaczyć, że w wysokiej jakości zakładach, nie może także zabraknąć ręcznych narzędzi. Niemniej jednak, oprócz posiadanych zasobów, ważna jest również ideologia przedsiębiorstwa. Profesjonaliści powinni na pierwszym miejscu stawiać klienta i jego oczekiwania wobec finalnego produktu.

Czym kierować się przy wyborze szklarza?

Ze względu na to, że na rynku istnieje wiele firm szklarskich, decyzja, komu powierzyć zlecenie, nie jest łatwa. Czym zatem powinien cechować się profesjonalista w tym fachu? Przede wszystkim powinien on używać wysokiej jakości materiałów i realizować zamówienia zgodnie z życzeniem klienta – przykładem może być w tym przypadku przedsiębiorstwo Szkłomania, które cieszy się pozytywnymi rekomendacjami. Ważne jest także terminowe i rzetelne wykonywanie prac, tak, aby nie było konieczności wprowadzania poprawek. Dodatkowo, szklarz powinien posiadać rozległą wiedzę na temat materiału i dzięki temu, potrafić wydobyć jego największe walory.