Zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego to problem, który można rozwiązać na dwa sposoby – kupić nowe urządzenie lub wezwać specjalistę. Niestety, większość osób wybiera pierwszy wariant, sądząc, że naprawa będzie niewiele tańsza niż kupno nowej lodówki. Nie działajmy jednak pod wpływem impulsu. W wielu przypadkach usterkę można naprawić od ręki, a koszty związane z wymianą zepsutej części pozostają w granicach rozsądku.

Naprawa lodówki – usterka czy poważna awaria?

  • Głośna praca

Jeżeli zauważysz, że twoja lodówka nie pracuje prawidłowo, postaraj się samodzielnie zdiagnozować problem. Najczęstszym problemem związanym z urządzeniami chłodniczymi jest zbyt głośna praca. Lodówka wydająca niepokojące odgłosy lub pracująca zbyt głośno nie musi być popsuta – być może jest niewłaściwie ustawiona? Sprawdź, czy sprzęt nie dotyka ściany, oraz czy stoi na równej powierzchni. Urządzenia umieszczone na niewypoziomowanej podłodze mogą lekko „stukać” i wydawać dziwne dźwięki. Głośna praca jest również charakterystyczna dla starszych modeli.

  • Zbieranie się wody

Kolejnym problemem, niewymagającym interwencji specjalisty, jest zbieranie się wody w tylnej części urządzenia. Taka usterka jest prawdopodobnie spowodowana zatkanym otworem odprowadzającym wodę, który wystarczy przeczyścić.

  • Słabe chłodzenie

Istnieje wiele przyczyn słabego chłodzenia, ale do najczęstszych należą przepełnienie lodówki i umieszczenie jej blisko urządzenia grzewczego. Układając produkty na półkach, pamiętaj, aby nie dostawić ich zbyt blisko tylnej ściany, ponieważ zaburza to obieg chłodzenia. Najlepiej, aby produkty były umieszczane na środku półki i nie stykały się bezpośrednio z panelami w lodówce.

Interwencja specjalisty – kiedy jest konieczna?

Jeżeli wszystkie próby samodzielnej naprawy spełzły na niczym, rozważ wezwanie fachowca. Korzystając z usług sprawdzonego serwisu, takiego jak Agdel Marian Caliński, dostaniesz precyzyjną wycenę prac i będziesz wiedział, czy naprawa sprzętu AGD jest opłacalna. Kwestią podstawową jest dostępność części zamiennych do lodówek. W przypadku starszych modeli koszt elementów wymiennych może być zbyt wysoki, a stosowanie nieoryginalnych zamienników niesie ryzyko jeszcze poważniejszego uszkodzenia sprzętu. Z kolej nowsze modele są zazwyczaj „podatne” na naprawy.
Uwaga! Sprzęty AGD dostępne na rynku mają określoną trwałość wewnętrznego mechanizmu. Żywotność lodówki jest szacowana na ok. 6-7 lat, dlatego naprawa jest szczególnie korzystna w przypadku nowszego sprzętu, którego nie obejmuje już okres gwarancyjny.