Idąc do kina, chcemy nie tylko cieszyć się wysokiej jakości obrazem w trakcie oglądania jakiegokolwiek filmu fabularnego czy też animowanego, ale również i dźwiękiem, który także musi być na wysokim poziomie. Dobór odpowiedniego systemu nagłaśniającego w salach kinowych wbrew pozorom nie jest taki łatwy, a my podpowiadamy, co wchodzi w skład głośników kinowych oraz jakie są ich rodzaje.

Jak wygląda nagłośnienie w kinie?

Oczywistą sprawą jest, że całość systemu nagłaśniającego, jaki znajduje się w salach kinowych, to nie tylko głośniki. Jest to również szereg innych aczkolwiek bardzo potrzebnych urządzeń takich jak chociażby procesory dźwięku, konwertery dźwiękowego sygnału cyfrowego na analogowy oraz monitory odsłuchowe. Skupiając się jednak na samych zestawach głośników, w kinach znajdziemy takie urządzenia jak:

  • subwoofer — to urządzenie charakteryzujące się wychwytywaniem niskotonowych dźwięków oraz ich odtwarzaniem. Aktualnie subwoofery dzielone są na wersje aktywne (z wbudowanym wzmacniaczem) oraz pasywne;
  • głośnik zaekranowy — jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj głośnika, który znajduje się tuż za ekranem lub na przodzie sali. Dzielone są one na dwudrożne oraz trzydrożne;
  • głośnik surround — są to głośniki odtwarzające dźwięk przestrzenny, które znajdują się zwykle na bocznych ścianach sali kinowej;
  • głośnik liniowy — to system, który umożliwia nam utworzenie zarówno w sali jak i na dworze bardzo wysokiej jakości efektu dźwiękowego niezależnie od rozmiaru danej powierzchni.

Oczywiście cały kinowy system nagłaśniający może występować zarówno w postaci cyfrowej, jak i analogowej i podobnie jak w przypadku kin domowych składa się z głośników w wersji 5.1 (głośnik przedni, boczne i subwoofer) lub 6.1 bądź 7.1, które dodatkowo posiadają również głośniki znajdujące się z tyłu sali kinowej. Wysokiej jakości systemy nagłaśniające znaleźć możemy w ofercie firmy CINE PROJECT POLSKA Sp. z o.o. z Poznania. Poza głośnikami i urządzeniami niezbędnymi do odtwarzania dźwięku w kinach znajdziemy tam również między innymi projektory oraz ekrany kinowe.

Nagłośnienie nie tylko do sal kinowych

Wyżej opisane systemy nagłaśniające oraz urządzenia, które ich dotyczą nadają się nie tylko do tradycyjnych sal kinowych. Stosować je również możemy w przypadku imprez plenerowych takich jak koncerty czy przedstawienia. Przydadzą się nam one również, gdy chcemy zbudować w naszym domu malutką, prywatną salę kinową lub też gdy chcielibyśmy urządzić konferencję na dowolny temat w jakimkolwiek reprezentatywnym pomieszczeniu. Niezależnie od tego w jakim celu będzie nam potrzebny system nagłaśniający, to warto pamiętać, aby były to urządzenia sparowane w idealny sposób, aby mogły bezproblemowo ze sobą współpracować, jak również o tym, by sprzęt tego typu był jak najwyższej jakości.