Witraże to ozdobne, kolorowe wypełnienia okna wykonane ze szkła. Możemy je zobaczyć przede wszystkim w kościołach, które bardzo upodobały sobie właśnie tę formę zdobienia otworów okiennych. Przedstawiają zwykle świętych i różne historie biblijne. Wykonanie witrażu jest bardzo czasochłonnym i wymagającym zajęciem. Wiedzą o tym fachowcy z pracowni Inko-Art z Wrocławia, którzy od lat zajmują się ich tworzeniem, montażem oraz naprawą.

Jak powstaje witraż?

Wykonanie witrażu to kilkuetapowy proces. Na początku należy przygotować szablon w rzeczywistych wymiarach z kartki papieru, wyciąć go i na każdym z elementów zaznaczyć wybrane kolory. Kolejnym krokiem jest odrysowanie poszczególnych kawałków na gładszej stronie szkła witrażowego. Nożem do cięcia z witrażową końcówką należy zarysować powierzchnie po narysowanych wcześniej liniach i za pomocą cęgów odłamać niepotrzebne kawałki szkła. Następnie rozpoczyna się równanie brzegów wszystkich elementów na witrażowej szlifierce lub osełce o średniej ścieralności i owinięcie ich folią miedzianą. Zanim rozpocznie się łączenie ze sobą poszczególnych kawałków, należy sprawdzić, czy wszystko do siebie idealnie pasuje. Jeżeli tak, to miejsca styków smarowane są płynem lutowniczym i za pomocą niewielkiej ilości cyny wstępnie łączone w wybranych miejscach. By trwale scementować ze sobą wszystkie części, należy z każdej strony nanieść grotem rozpuszczoną cynę, tworząc lekki wałeczek. Ostatnie kroki w tworzeniu witraża to: dokładne umycie, naniesienie patyny na wszystkie luty, a po spłukaniu wszystkiego wodą i wyschnięciu patyny, przetarcie całej kompozycji w celu uzyskania pięknego połysku.

Tworzeniem witraży sakralnych, witraży gabinetowych, szlifowanych oraz wielu innych, zgodnie z oczekiwaniami Klienta, zajmuje się pracownia witraży Inko-Art. Jej oferta obejmuje także montaż, naprawę oraz renowację witraży. Firma zapewnia najwyższą jakość usług i konkurencyjne ceny.

Jakie są metody wykonywania witraży?

Są  dwa sposoby tworzenia witraży: metoda klasyczna i metoda Tiffany'ego. Pierwsza z nich została pokrótce opisana w pierwszej części artykułu, zatem skupmy się na drugiej z nich. Metoda Tiffany'ego jest obecnie najpopularniejszą metodą wykonywania witraży. Do lutowania wykorzystuje się folię miedzianą, co znacznie skraca cały proces produkcyjny. Dodatkowo zwiększa elastyczność konstrukcji i zmniejsza jej wagę. Metoda ta również wpłynęła na obniżenie ceny witraży, wykonywanych właśnie tą techniką.

Kto to jest i czym powinien charakteryzować się dobry witrażysta?

Witrażysta zajmuje się wykonywaniem witraży. Musi posiadać uzdolnienia plastyczne, doskonałe poczucie formy oraz wszechstronną wyobraźnię. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna być cierpliwa i niezwykle precyzyjna. Wszystkie te zalety posiadają wykonawcy witraży heraldycznych, kwadratowych, grawerowanych, prostych i skomplikowanych z Inko-Art.

Żeby zostać witrażystą, nie trzeba ukończyć żadnej specjalnej szkoły, choć dobrym punkiem wyjścia jest ukończenie Liceum Sztuk Plastycznych. Jednak uzdolnienia plastyczne i posiadanie wymienionych wyżej cech charakteru, a także upór i determinacja w dążeniu do celu wystarczą, by zostać naprawdę dobrym witrażystą.