Dekoracje wykonane z kawałków kolorowego szkła obramowane ołowiem lub miedzą stanowią dzieło, które nazywa się witrażem. Chociaż kojarzą się głównie ze sztuką sakralną, to spotkasz je nie tylko w kościołach, ale również w prywatnych domach. Pracownia Witraży Elżbiety Bednarskiej od 50 lat wykonuje witraże, zapewnia zaprojektowanie niepowtarzalnych, indywidualnych wzorów, ich realizację oraz montaż. Poznaj tę firmę!

Witraże sakralne

Dzieła te swoje początki miały w sztuce kościelnej i właśnie tam możesz oglądać je najczęściej. Witraże sakralne odgrywały istotną rolę estetyczną, ale również edukacyjną. Rozkwit tej techniki w Europie przypada na średniowiecze. W trakcie trwania gotyku strzeliste okna podzielone były na części, a każda z nich przedstawiała inną scenę biblijną. Niepiśmienni parafianie w ten sposób poznawali treść tej świętej księgi. Dziś jeden temat zazwyczaj wypełnia całe okno.

Pracownia Witraży Elżbiety Bednarskiej w ciągu 50 lat swojej działalności wykonała setki witraży monumentalnych w ponad 200 obiektach sakralnych i świeckich. Najważniejszą realizacją jest wykonanie największego okna witrażowego w Europie, które przedstawia scenę Ostatniej Wieczerzy. Jego powierzchnia wynosi ponad 200 m2 i znajduje się w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki w Rypinie.

Witraże kameralne

Dziś sztuka ta stanowi stylowy element dekoracyjny. Ogromna plastyczność witraży sprawia, że może być on użyty w każdym rodzaju wnętrza lub budynku. Coraz częściej jest poszukiwany, jako prezent lub ozdoba świąteczna. W ofercie Pracowni Witraży Elżbiety Bednarskiej znajdziesz bogatą ofertę aniołów, lamp, które świetnie nadają się na upominek dla bliskiej osoby. Te drobne prace kameralne wykonywane są pod zamówienie klienta i tworzone w technice Tiffany’ego.

Metoda te polega na owijaniu każdego elementu ze szkła cienką taśmą miedzianą i łączeniu ich za pomocą cyny. Dzięki użyciu specjalnych preparatów uzyskuje się odpowiedni odcień spoiny (tzw. patynowanie). Po przygotowaniu projektu wycina się pojedyncze detale ze szkła i szlifuje. Technikę tę wyróżnia użycie taśmy miedzianej (zamiast cyny), która służy za spoiwo do szkła. Mogą one być patynowane na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika odpowiednia do tworzenia dekoracyjnych lamp.

Pracownia Elżbiety Bednarskiej znajduje się w Rypinie, w województwie kujawsko-pomorskim. Wieloletnie doświadczenie oraz doskonała znajomość techniki gwarantują, że eksperci, którzy tam pracują, są w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane zlecenie. Oferują wykonanie projektu na podstawie indywidualnych wymagań każdego klienta.