Sztuka, w której wykorzystuje się szkło do malowania, została nieco zapomniana, bowiem w przeszłości stanowiła jedno z głównych dekoracji bogatych wnętrz jak na przykład kościoły. Poznaj tę technikę, która nie jest wcale taka prosta. Toruński Zakład Witrażowniczy Adama Stachowskiego oferuje stworzenie witrażu na indywidualne zamówienie.

Jak powstaje witraż?

Do pokrycia szkła, które będzie stanowić ozdobę, wykorzystuje się specjalne farby, które zwierają w sobie nie tylko dedykowany kolor, ale także szkliwo i tlenki metali. Z upływem czasu można znaleźć także bardziej rozbudowane składniki w preparatach. Technika malowania witraży polega na nakładaniu o określonej warstwie lakieru, w zależności od efektu, jaki chce się otrzymać.

Artyści, którzy wykonują tego typu prace, doskonale wiedzą, jak ułożyć i gdzie pokryć dwuwarstwowo szkło, aby światło przechodzące przez arcydzieło było magiczne. Uzyskać w ten sposób można naprawdę klimatyczne pomieszczenia.

Gdzie można wykorzystać witraże?

Na pewno każdy z nas pamięta chociaż jeden element, który kiedyś spotkał i wykorzystywał on technikę witraży. Toruński Zakład Witrażowniczy Adama Stachowskiego oferuje wykonanie ich do okien jako lampionów, witryn szaf i regałów, a także do kościołów.

Należy mieć na uwadze, że każdy egzemplarz będzie się znaczni różnił od siebie, z racji tego, że jest ręcznie wykonywany. Dlatego nie ma dwóch identycznie zrobionych witraży. Przez to też każde wnętrze wypełnione witrażem będzie bardzo oryginalne.