Muzyka ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Zostało udowodnione naukowo, że maluch słyszy jej dźwięki jeszcze w łonie matki. Niektóre niemowlęta rozpoznają muzykę, której matka słuchała, będąc w trzecim trymestrze ciąży – uspokajają się przy niej i zasypiają. Jak muzyka wpływa na rozwój małego dziecka i w jaki sposób należy ją dobrać, aby miała pozytywne oddziaływanie?

Co daje dziecku muzyka?

Słuch dziecka zaczyna rozwijać się już w szesnastym tygodniu ciąży. Maluch słyszy bicie serca matki oraz dźwięki dochodzące z zewnątrz – nie tylko muzykę, ale również głosy. Co ciekawe, dzieci będące jeszcze w łonie matki, mogą zapamiętać sporo dźwięków i rozpoznawać je jeszcze po urodzeniu! Regularne słuchanie muzyki w ciąży i pierwszych miesiącach życia ma pozytywny wpływ na rozwój dziecięcego mózgu – stymuluje powstawanie komórek nerwowych oraz połączeń pomiędzy obiema półkulami. Wszystko to sprawia, że dzieci stają się bardziej kreatywne, wrażliwe i emocjonalne.

Jak dobrać muzykę do wieku dziecka?

Istotne jest prawidłowe dostosowanie dźwięków. Muzyka dla niemowląt powinna składać się głównie z wysokich dźwięków, które relaksują, rozluźniają ciało i jednocześnie pobudzają mózg. Doskonałym przykładem może być muzyka Mozarta, która poprawia pamięć, koncentrację oraz aktywność sensoryczną. Ostatnimi czasy można znaleźć również wiele opinii na temat tzw. białego szumu, który przypomina dziecku dźwięki słyszane w łonie matki. Jest to odgłos podobny do równomiernego i lekko przytłumionego dźwięku suszarki. Nie wolno jednak mylić białego szumu z niskimi dźwiękami np. ulicznym gwarem. Niskie dźwięki występują również w wielu utworach muzycznych np. rockowych i nie są polecane w przypadku małych dzieci.

Warsztaty muzyczne dla najmłodszych

Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z oferty warsztatów dla najmłodszych. W dzisiejszych czasach są one oferowane przez wiele firm np. Przestrzeń Dziecięcych Inspiracji Bejbik. Warsztaty dla  niemowląt odbywają się pod czujnym okiem odpowiednio wykwalifikowanej i doświadczonej osoby. To ogromne wsparcie dla rodzica, który często nie jest w stanie samodzielnie znaleźć rzetelnych informacji na temat wpływu muzyki na rozwój dziecka oraz jej prawidłowego dostosowania. Warsztaty muzyczne dla niemowląt mogą być połączone również z innymi zajęciami, których zadaniem jest stymulowanie rozwoju sensorycznego dziecka. Nie od dziś wiadomo, że rozwój sensoryczny jest jednym z najważniejszych czynników, kształtujących mózg malucha w pierwszych latach życia, kiedy dziecko poznaje otaczający je świat.