Pokazy i animacje dla dzieci to świetna rozrywka, z którą możemy się spotkać na różnych uroczystościach i podczas różnych okazji. Podobnie jak ze spektaklem w teatrze, animacje i pokazy muszą być przemyślane pod każdym kątem i wymagają sporego przygotowania. Poniżej przyjrzymy się, na czym polega sztuka tworzenia animacji dla dzieci – na żywo, ale też w Internecie.

Przygotowanie programu

Podobnie jak film posiada fabułę i aktorów, tak animacje dla dzieci również muszą być przygotowane od A do Z. Współczesne animacje dla dzieci charakteryzują się niezwykle ciekawymi programami, które mogą dostarczać samej rozrywki, ale również bawiąc – uczyć. A jak wiadomo, nauka przez zabawę jest nie tylko przyjemna, ale również skuteczna.

W trakcie animacji dzieci zabawiać mogą animatorzy, ale również takie osoby jak eksperymentatorzy, cyrkowcy czy iluzjoniści. Przygotowując animacje dla dzieci należy zadbać o ich dokładny program, niezbędne osoby, a także dodatkowe kwestie, takie jak konkursy. Podczas przygotowywania programu warto przemyśleć kwestię dodatkowych atrakcji, takich jak np. pokazy magii czy pokaz baniek mydlanych.

Cechy charakteru dobrego animatora

Trudno wyobrazić sobie animacje dla dzieci prowadzone przez osoby, które tego „nie czują”. Firmy, które zajmują się przeprowadzaniem niezwykle ciekawych animacji, takie jak np. Agencja Atrybut, zatrudniają w swoich szeregach osoby, które posiadają pożądane cechy charakteru do pracy z dziećmi. Animatorzy powinni być bardzo cierpliwi, ale również empatyczni, weseli, kreatywni, otwarci, z dystansem do siebie i świata. Jednak z drugiej strony, ponieważ w trakcie animacji należy nierzadko zapanować nad sporą grupą, animator powinien wykazywać się także asertywnością i gdy jest potrzeba – stanowczością. Dobry animator jest doskonale zorganizowany i powinien posiadać umiejętności rozwiązywania trudnych sytuacji, np. konfliktów w grupie.

Zaangażowanie dzieci

Niezależnie od tego, czy animacje dla dzieci odbywają się w Internecie, czy mamy do czynienia z animacjami np. na weselu, kluczem do sukcesu jest zaangażowanie dzieci w zabawę. To oznacza, że wspomniany przez nas wcześniej program musi być tak skonstruowany, aby zainteresować nim jak największą liczbę dzieci. Przygotowując program i ewentualne atrakcje należy wziąć zatem pod uwagę, że w jednej grupie możemy mieć do czynienia z zupełnie różnymi dziećmi. Sztuka dobrych animacji polega na tym, aby przygotowane zabawy angażowały całą grupę.