Wyróżniamy kilka form opodatkowania, na które mogą zdecydować się przedsiębiorcy, zakładając własną firmę. Metody te różnią się jednak stopniem zaawansowania i opłacalnością, zatem podstawowym kryterium przy wyborze jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Właściciele małych firm najczęściej decydują się na wybór tzw. karty podatkowej. Dlaczego? Sprawdź, na czym polega ta forma opodatkowania. 

Czym jest karta podatkowa?

Karta podatkowa uważana jest za najprostszą formę opodatkowania. Mogą wybrać ją zarówno indywidualni przedsiębiorcy, jak i ci, którzy działają w formie spółki cywilnej. Wybór ten zwalnia przedsiębiorcę z prowadzenia księgowości, gdyż podatek nie jest uzależniony od wysokości dochodów. Zwykle nie stanowi również wysokiej kwoty. Wysokość podatku ustalana jest bowiem przez naczelnika urzędu skarbowego, który pod uwagę bierze przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, liczbę pracowników i mieszkańców miejscowości, w której dana firma jest ulokowana. Karta podatkowa będzie więc szczególnie korzystną formą opodatkowania dla firm, które nie zatrudniają wielu pracowników, a ich dochód jest stabilny. Jest to istotne kryterium, ponieważ w sytuacji, gdy z różnych względów miesięczny zysk gwałtownie spada, kwota podatku pozostaje niezmieniona. Nieprzemyślany wybór karty podatkowej jako formy opodatkowania przedsiębiorstwa, może więc być przyczyną problemów finansowych. 

O czym należy pamiętać?

Nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na wybór karty podatkowej. Należy bowiem spełnić szereg warunków. W celu ich zweryfikowania i uzyskania merytorycznego doradztwa z zakresu form opodatkowania, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pracowników biura rachunkowego – takiego, jak firma Ankrys Usługi Księgowo-Podatkowe. Między innymi nie możemy rozliczać się za pomocą karty podatkowej, jeśli nasz małżonek prowadzi działalność gospodarczą w tym samym zakresie. Nie możemy wytwarzać również wyrobów, które opodatkowane są na podstawie odrębnych przepisów akcyzą. 

Chcąc rozliczać się za pomocą karty podatkowej, musimy złożyć wniosek PIT-16 i dostarczyć go do naczelnika urzędu skarbowego. Należy zrobić to do 20 stycznia, gdyż termin jest nieprzekraczalny. Jednakże, przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą w ciągu roku również ma możliwość wyboru karty podatkowej – musi zgłosić to w formularzu CEIDG-1.

Skorzystaj z usług firmy Ankrys Usługi Księgowo-Podatkowe

Firma Ankrys Usługi Księgowo-Podatkowe, zlokalizowana w Poznaniu, oferuje profesjonalne usługi rachunkowe i podatkowe od 2014 roku. W swojej ofercie posiada obsługę rachunkowości oraz kadry płacowej firm, a także świadczy usługi w zakresie rozliczeń VAT, CIT, PIT i ZUS. Firma prowadzi księgi rachunkowe, karty podatkowe, ewidencje ryczałtowe, księgi przychodów i rozchodów oraz księgi handlowe. Dodatkowo, sporządza sprawozdania finansowe, bilanse roczne i rachunki zysków i strat. Ankrys Usługi Księgowo-Podatkowe pomaga również w uzyskaniu finansowania z banku oraz sporządza wnioski kredytowe.