Rolnicy nie tylko często korzystają z różnego rodzaju krajowych, lokalnych oraz oczywiście europejskich dofinansowań swojej działalności. Gospodarstwa, które chcą się szybko rozwijać i współpracować z najlepszymi przedsiębiorstwami z branży spożywczej, muszą również szukać innych form finansowania. Popularne są zatem leasingi maszyn czy też kredyty obrotowe dla rolników. Kiedy można je zaciągnąć i dlaczego warto się nimi zainteresować? O tym opowiada ekspert z firmy Finanse i Biznes znajdującej się w Brodnicy, w województwie kujawsko-pomorskim.

Czym jest kredyt obrotowy dla rolnika?

Kredyty obrotowe dla rolnika to przykłady kredytów gotówkowych, które mogą być przeznaczone tylko na finansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem działalności rolniczej. Jak zaś tłumaczy ekspert z firmy Finanse i Biznes Joanny Ewert, taki sposób finansowania może przybierać formę:

  • kredytu na rachunku bieżącym,

  • kredytu obrotowego odnawialnego,

  • kredytu obrotowego nieodnawialnego.

Warto również podkreślić, że większość banków jest w stanie przyznać kredyt obrotowy nawet w przypadku osób dziedziczących gospodarstwo. W przypadku tych finansować istnieje też możliwość wielokrotnego wykorzystania i spłaty zobowiązań w trakcie okresu kredytowania.

Na co rolnicy mogą zaciągnąć kredyt obrotowy?

Ekspertka wyjaśnia, że kredyt obrotowy dla rolników powinien być wykorzystany na bieżące potrzeby gospodarstwa. Rolnik za pożyczone od banku pieniądze może kupić m.in.:

  • środki ochrony roślin,

  • materiały siewne,

  • pasze i koncentraty paszowe,

  • części do swoich maszyn rolnych,

Jak również materiał opałowy do celów gospodarczych czy żywy inwentarz.

Specjalistka z firmy Finanse i Biznes zdradza, że kredyty obrotowe dla rolników są jednak najchętniej wykorzystywane jako swoiste zabezpieczenie finansowe podczas długich cykli produkcyjnych czy w trakcie sezonowych upraw warzyw lub owoców. Nie muszą go zatem zaciągać tylko właściciele gospodarstw z niskimi przychodami, ale także ci, którzy chcą upłynnić budżet i szybko zyskać lokalną przewagę konkurencyjną.

Ile pieniędzy można uzyskać dzięki kredytowi obrotowemu dla rolników?

Wysokość kredytu dla rolników to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od zdolności kredytowej czy od wartości zaproponowanego zabezpieczenia – w takim wypadku można uzyskać naprawdę wysokie sumy. Najczęściej banki proponują bez zbędnych formalność i zabezpieczenia rzeczowego kwotę do 500 tysięcy złotych na czas do około 36 miesięcy. Zawsze jednak należy zwrócić uwagę na stopę oprocentowania, klauzule dodatkowe, RRSO, a także inne zapisy umowy, które mogą okazać się w ujęciu długoterminowym niekorzystne.

Dlaczego warto podjąć współpracę z ekspertem kredytowym?

Finanse i Biznes Joanna Ewert pomaga klientom nie tylko w negocjowaniu dobrych warunków kredytowych, ale także w przejściu całej procedury formalnej. Ten podmiot skupia się na świadczeniu wsparcia kredytowego zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Dzięki wieloletniej praktyce oraz gruntownej wiedzy o rynku finansowym, firma pomaga w doborze najlepszego produktu finansowego umożliwiającego sfinansowanie zakupu nieruchomości czy rozwój przedsiębiorstwa. Oferta skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich firm, potrzebujących indywidualnego podejścia przy wyborze odpowiedniego kredytu, dostosowanego do ich sytuacji finansowej i potrzeb.