Osoby decydujące się na legalną pracę poza granicami kraju muszą pamiętać o rozliczeniu się z organem podatkowym w miejscu zatrudnienia. Polacy uzyskujący zarobki w krajach objętych konwencją MLI mają obowiązek złożenia deklaracji podatkowej także w rodzimym kraju. Wynika to z przepisów o podwójnym opodatkowaniu dochodów. W rozliczeniu z zagraniczną jednostką skarbową pomagają polskie biura rachunkowe.

Obowiązek podwójnego opodatkowania

We wrześniu 2017 roku Polska ratyfikowała konwencję MLI, która zaczęła obowiązywać od lipca 2018 roku. Przepisy te nakładają na osoby pracujące w określonych krajach za granicą obowiązek rozliczenia się nie tylko z odpowiednikiem polskiego Urzędu Skarbowego w danym państwie, ale również u nas. Dotyczy to jedynie rezydentów, czyli tych, którzy nadal mają rodzinę w Polsce i wyjeżdżają tylko w celach zarobkowych. Ponadto międzynarodowa ustawa na ten moment obejmuje takie kraje jak m.in.: Austria, Słowacja, Słowenia, Francja, Australia, Szwecja, Holandia, Wielka Brytania. Z obowiązku takiego zwolnieni są podatnicy, którzy przebywali w roku kalendarzowym w ojczyźnie krócej niż 182 dni, a wszelkie uzyskane dochody pochodzą wyłącznie od zagranicznego pracodawcy.

Przygotowanie dokumentów

Podstawą do uzyskania zwrotu podatku dochodowego zza granicy jest wykazanie, że podatek był przez pracownika opłacany. W takiej sytuacji wystarczającym dowodem będzie zaświadczenie od pracodawcy, w którym jest jasno określona wysokość odprowadzanych kosztów zatrudnienia włącznie z podatkiem. Każdy kraj posiada inny druk – deklarację, którą należy złożyć w odpowiednim tamtejszym organie podatkowym. Należy ją wypełnić w języku urzędowym danego państwa i podać takie informacje jak: dane osobowe i pracodawcy, numer ubezpieczenia oraz sposób otrzymania zwrotu. Większość krajów wymaga także dołączenia do kompletu formularzy tak zwanej karty podatkowej, którą pracodawca ma obowiązek przesłać do obecnego miejsca pobytu pracownika.

Kalkulacja wysokości zwrotu

Można wykonać ją samodzielnie za pomocą udostępnionych kalkulatorów podatkowych. Niemniej jednak jeśli nie dysponujemy dostateczną ilością czasu, bądź mamy wątpliwości, warto na tym etapie skorzystać z pomocy specjalistów, na przykład biura rachunkowego Grażyny Lipińskiej, znajdującego się w Kętrzynie. Pracownicy będą pełnić funkcję pośrednika w odzyskaniu dla nas nadpłaty z opłaconego za granicą podatku dochodowego. W ramach tego typu usługi można liczyć na kontakt rodzimego biura rachunkowego z tamtejszym organem skarbowym, wypełnienie niezbędnych deklaracji oraz przesłania ich do właściwej jednostki. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych błędów, które tylko wydłużyłyby procedurę zwrotu.