Jedną z usług oferowanych przez radców prawnych jest zastępstwo procesowa. Zasady zawierania umowy o takie zastępstwo regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Nie należy jednak mylić zastępstwa procesowego ze zleceniem prowadzenia sprawy. Aby prawnik mógł zastępować klienta w sądzie niezbędne jest udzielenie mu odpowiedniego pełnomocnictwa. Przeczytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na temat zastępstwa procesowego.

Przepisy prawne dotyczące udziału radcy prawnego w procesie

Krąg osób mogących brać udział w postępowaniu przed sądem cywilnym, jest w polskim prawie ściśle określony przez przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Według tych przepisów pełnomocnikiem osoby stającej przed sądem może być adwokat lub radca prawny, zaś w sprawach dotyczących własności przemysłowej może to być również rzecznik patentowy. Dodatkowo taką rolę pełnić może osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony, osoba pozostająca w stałym stosunku zlecenie jeśli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, oraz rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony. Zgodnie z orzecznictwem pełnomocnictwo procesowe może obowiązywać w granicach określonych w przepisach jeśli strony wyraziły oświadczenie o udzieleniu pełnomocnictwa bez oznaczania jego zakresu. W innym przypadku, jeśli klient szczegółowo określi zakres pełnomocnictwa, na przykład co do terminu, czy instancji, wtedy pełnomocnictwo obowiązuje jedynie w tym zakresie. Przy tym, takie ograniczenie zakresu pełnomocnictwa musi być wyraźne tak, by nie budziło wątpliwości.

Czynności wykonywane w ramach zastępstwa procesowego

Zakres umocowania pełnomocnika z mocy prawa obejmuje wszystkie czynności procesowe w postępowaniu rozpoznawczym i egzekucyjnym, a także w postępowaniach pomocniczych. Nie upoważnia jednak do zawierania zapisów na sąd polubowny, występowania w sprawie z powództwa przeciwegzekucyjnego, czy odbioru kosztów zasądzonych od innych osób, niż strona przeciwna. Radca Prawny Katarzyna Paczyńska może uczestniczyć we wszystkich łączących się ze sprawą czynnościach procesowych, w czynnościach dotyczących zabezpieczenia i egzekucji, jest też upoważniony do udzielania dalszego pełnomocnictwa procesowego innemu adwokatowi lub radcy prawnemu oraz do odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.