Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku. Przez kolejnych 11 miesięcy, czyli w okresie przejściowym, nadal jest traktowana jako członek wspólnoty. Niemniej jednak od 1 stycznia 2021 roku wymiana towarów z Wyspami będzie regulowana już przez nowe zasady. Co się zmieni i jak powinni przygotować się do tego przedsiębiorcy? O tym między innymi piszemy w poniższym artykule.

Najważniejsze formalności celne

W związku z odejściem Zjednoczonego Królestwa z UE import oraz eksport nie będą już tratowane jako handel wewnątrzwspólnotowy, ale jako wymiana towarów z krajem trzecim. Oznacza to między innymi powrót między innymi kontroli celnych, fitosanitarnych czy sanitarnych na granicy. Te jednak, również ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, mają być wprowadzane stopniowo. Przykładowo od stycznia w zakresie importu towarów standardowych przedsiębiorcy mają sześć miesięcy na wypełnienie zgłoszenia celnego, a wymagane opłaty będzie można uiścić w momencie jego złożenia. Pełnej kontroli z kolei będą podlegać wszelkie wyroby akcyzowe oraz substancje chemiczne, a weryfikacji fizycznej między innymi żywe zwierzęta.

Zmiany dotyczące warunków wymiany towarów oraz związanych z tym kosztów nadal pozostają przedmiotem dyskusji. Wiele zależy od tego, czy Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska podpiszą umowę handlową, a negocjacje nad jej kształtem wciąż trwają pomimo kończącego się okresu przejściowego. W przypadku braku porozumienia eksport oraz import odbędą się na zasadach wprowadzonych przez Światową Organizację Handlu. Każda strona transakcji będzie zobowiązana do zastosowania własnej taryfy celnej.

Obowiązki eksportera i importera

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia nowych formalności, jak na przykład uzyskanie numeru identyfikacyjnego oraz rejestracyjnego EORI. Ponadto ważność w UE stracą wszelkie pozwolenia oraz upoważnienia wydawane dotychczas przez Wielką Brytanię. Aby miały one swoją moc prawną, będą musiały zostać wydane przez państwo członkowskie Unii. Zarówno eksporterom, jak i importerom w obsłudze wymiany towarów z Wielką Brytanią może pomóc na przykład agencja celna Żakiewicz z Krakowa.

W przypadku pierwszych, poza uzyskaniem wspomnianego numeru EORI, konieczne staną się również: otrzymanie pozwolenia celnego, wybór formy zgłoszenia celnego, jak również decyzja o sposobie jego składania. Z kolei u importerów dochodzą jeszcze takie czynności jak: wybór procedury celnej, określenie wartości oraz klasyfikacji towaru, a także uiszczenie opłat celnych i podatkowych. Przedsiębiorcy powinni wszelkie zmiany, a także związane z nimi koszty wkalkulować w planowany budżet na przyszły rok. Pozwoli to uniknąć drastycznych podwyżek dotyczących handlu z Wielką Brytanią jako krajem trzecim.