Dbałość o prawidłową pracę podzespołów zamontowanych w samochodzie to jeden z obowiązków każdego właściciela pojazdu, niezależnie od jego wielkości i przeznaczenia. Zapewnienie właściwego poziomu płynów eksploatacyjnych w samochodzie gwarantuje niezakłóconą pracę silnika czy skrzyni biegów. Zwiększa też żywotność części narażonych na uszkodzenia w czasie ich eksploatacji. Warto więc poznać cechy płynów, dostępnych m.in. w ofercie firmy Innochem.

Olej silnikowy

O tym, że olej silnikowy należy do najważniejszych płynów eksploatacyjnych nie musimy chyba nikogo przekonywać. Odpowiada on za smarowanie wszystkich elementów silnika. Zmniejsza tarcie i pomaga odprowadzić ciepło. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami najważniejszych części pojazdu znajdujących się w trudnodostępnych miejscach pod maską. I tych, narażonych na działanie wysokich temperatur. Od tego, czy w silniku znajduje się wystarczająca ilość oleju zależy jego żywotność. Dlatego tak ważna jest regularna kontrola stanu oleju, ale też stosowanie produktów o parametrach wskazanych przez producenta. Istotna jest właściwa lepkość oleju w konkretnych warunkach temperaturowych, co w praktyce oznacza określenie minimalnej i maksymalnej temperatury otoczenia, w której olej pracuje prawidłowo.

Do każdego silnika przeznaczony jest inny olej. Dlatego, jeśli nie mamy wiedzy na temat zastosowania właściwej wersji w naszym samochodzie, warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy na podstawie parametrów pojazdu dobiorą odpowiedni preparat. W ofercie firmy Innochem z Kielc znajdziemy oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne, a każdy z nich przeznaczona jest do innego typu silnika. Ten sklep, działający od 2009 roku, jest oficjalnym, polskim dystrybutorem produktów amerykańskiej marki Royal Purple. Poza płynami motoryzacyjnymi sprzedaj oleje i smary przemysłowe, do kompresorów, sprężarek itp.

Płyn hamulcowy

To kolejny bardzo istotny płyn eksploatacyjny niezbędny do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu. Odpowiada on za pracę układu hamulcowego, czyli jest niezbędny dla zapewnienia komfortu bezpiecznej jazdy, a szczególnie podczas hamowania. Warto zadbać o jakość płynu hamulcowego, ponieważ pogorszenie się jego właściwości może powodować charakterystyczne „wpadanie” pedału hamulca w podłogę co jest tożsame ze spadkiem jego skuteczności. Inną przyczyną może być zawilgocenie płynu hamulcowego, a woda, która dostaje się do przewodów hamulcowych może rozrzedzić jego konsystencję i również obniżyć skuteczność hamowania w sytuacjach awaryjnych. Mechanicy zalecają wymianę płynu hamulcowego w przypadku, kiedy w jego składzie wilgoć zajmuje więcej niż 1%.