Urlop pod żaglami to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Wraz z rozpoczęciem się sezonu żeglarskiego obserwujemy na polskich drogach wzmożony ruch samochodów transportujących jachty lub łodzie. Jest ich znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Samodzielny przewóz jednostki pływającej to spore wyzwanie logistyczne. Jak mu sprostać?

Jak przygotować łódź/jacht do transportu?

Odpowiednie przygotowanie ładunku do transportu to podstawa. Należy sprawdzić, czy w łodzi lub na jachcie nie pozostały żadne elementy niestałe, które mogłyby zostać uszkodzone w trakcie przewozu lub które wpłynęłyby negatywnie na stabilność ładunku. Trzeba również pamiętać o odłączeniu zasilania, zabezpieczeniu okien, klap, żagli i masztów. Na koniec musimy jeszcze dokładnie wymierzyć jednostkę pływającą. W ten sposób dowiemy się, jaka przyczepa transportowa będzie najodpowiedniejsza. Sprawdzimy też, czy samodzielny transport łodzi nie będzie sprzeczny z przepisami ruchu drogowego.

Przewóz jednostki pływającej na własną rękę

Według Kodeksu ruchu drogowego kierowca, który posiada prawo jazdy kategorii B, może prowadzić zestaw, którego waga jest nie większa niż 3500 kg. Jeżeli chodzi o szerokość zestawu, to nie może ona przekroczyć 3 metrów przy założeniu, że szerokość samochodu wynosić będzie maksymalnie 2,5 m. Ładunek musi być ulokowany na środku tak, by nie wystawał na więcej niż 23 cm z jednej strony. Z tyłu samochodu osobowego ładunek nie może wystawać na odległość większą niż 2 m. Choć przepisy są jasne, w praktyce dość ciężko im sprostać. Niedostosowanie się do owych regulacji może skutkować wysoką karą finansową.

Przyczepa transportowa musi być dopasowana do wagi łodzi/jachtu. W tym drugim przypadku musimy jeszcze uwzględnić ładunek dodatkowy (wyposażenie jachtu), który w przybliżeniu szacuje się na 250 kg. Jednostkę pływającą należy umieścić i przymocować na przyczepie. Przed wyruszeniem w trasę musimy upewnić się, że ładunek jest stabilny i nie zmienia swojego położenia pod wpływem siły wiatru czy pędu pojazdu. Przy prowadzeniu zestawu należy zachować najwyższą ostrożność. Najlepiej unikać często uczęszczanych dróg i godzin, w których panuje wzmożony ruch drogowy.

Transport jednostki pływającej z pomocą profesjonalistów

Zdecydowanie prostszą do zorganizowania i bezpieczniejszą formą transportu jest skorzystanie z usług firmy przewozowej, która specjalizuje się w transporcie ponadgabarytowym. Jedną z nich jest Zarzecki Transport. Profesjonaliści podstawią odpowiedni pojazd w wyznaczone miejsce, umieszczą na nim łódź i zabezpieczą ją na czas transportu. Współpraca z doświadczonymi fachowcami oszczędzi nam stresu i kombinowania. Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo łodzi, możemy wynająć wóz pilotujący, który będzie nadzorował transport.