Podmioty gospodarcze dostarczające swoje towary w obrębie kraju lub eksportujące je na rynek zagraniczny muszą odpowiednio przygotować się do ich transportu. To zadanie najczęściej powierzają firmom zewnętrznym, które specjalizują się między innymi w dziedzinie spedycji. Wśród dostępnych form przewozu największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się te działające z wykorzystaniem floty samochodów ciężarowych.

Czym się kierować przy wyborze przewoźnika?

Bez względu na to, czy nasz towar ma dotrzeć do odbiorcy krajowego, czy zagranicznego, jego transport musi odbyć się w ramach obowiązujących przepisów. Wybierając sprawdzonego przewoźnika, eliminujemy ryzyko niepowodzenia dostawy, ewentualnych opóźnień bądź problemów z odprawą celną. Musimy brać jednak pod uwagę, że za każdym razem może dojść do losowych sytuacji, na które firma transportowa nie zawsze razem ma bezpośredni wpływ. Z tego względu dobrze, jeśli dysponuje ubezpieczeniem OC przewoźnika. To właśnie w ramach takiej polisy w razie poniesionych strat, otrzymamy odszkodowanie.

Ponadto decydując się na transport ciężarowy, musimy określić nasze potrzeby, a dokładniej, jaka jest specyfika ładunku. Nie każdy przewoźnik bowiem dysponuje odpowiednią flotą pojazdów. Zupełnie inny samochód jest potrzebny w przypadku przewozu ładunku ponadgabarytowych, a inne dla drobnicowych. Niektóre towary z kolei wymagają tranzytu w określonych warunkach – mowa o produktach spożywczych czy też substancjach niebezpiecznych. Jeśli przesyłka ma dotrzeć poza granice kraju, to samochody muszą mieć koncesję na transport międzynarodowy.

Duże ułatwienie w organizowaniu takiego przedsięwzięcia daje wybór usług spedycyjnych, które swoim zakresem obejmują nie tylko sam transport towaru do ustalonego punktu odbioru, ale także dobór odpowiedniego środka transportu, kontrolę i przygotowanie ładunku do odprawy celnej, nadzorowanie załadunku oraz rozładunku, dopełnienie wszelkich formalności pod kątem wymaganej dokumentacji.

Jakie są wymagane dokumenty?

To kolejny ważny aspekt przy planowaniu przewozu, ponieważ rzetelnie wypełniona i skompletowana dokumentacja pozwala uniknąć wielu problemów na trasie. Możemy ją podzielić na cztery główne kategorie:

  • dotycząca kierowcy,

  • dotycząca ładunku,

  • dotycząca pojazdu,

  • dotycząca firmy przewozowej.

W pierwszej grupie należy wymienić prawo jazdy, ważne badania lekarskie, świadectwo i kartę kierowcy, potwierdzenie kwalifikacji, a także dane cyfrowe z tachografu. Jeśli zaś chodzi o sam pojazd, to podstawą jest aktualne ubezpieczenie OC, dowód rejestracyjny oraz wspomniany certyfikat EURO jako zezwolenie na wykorzystywanie samochodu do przewozów międzynarodowych. Ponadto, w zależności o rodzaju ładunku, może być wymagane świadectwo dopuszczenia środka transportu do przewozu towarów niebezpiecznych lub żywych zwierząt. Wśród dokumentów nie może zabraknąć tych, które upoważniają firmę przewozową do świadczenia takich usług. Dodatkowo kierowca musi dysponować listem przewozowym wraz z dokumentem wskazującym na kraj pochodzenia towaru. Na trasach międzynarodowych ważne są także zezwolenie wraz z licencją na realizację takiego transportu, CMR, karnet TIR oraz ATA, zezwolenie EKMT.

Dlaczego warto wybrać transport ciężarowy?

Wśród wielu form tranzytu towarów pomiędzy krajami, to właśnie przewoźnicy dysponujący nowoczesnymi flotami samochodów ciężarowych są jednymi z najczęściej wybieranych. Najważniejsza zaleta to przede wszystkim elastyczność, a mowa tutaj przede wszystkim o możliwości dotarcia w każde miejsce. Żaden inny środek lokomocji – kolej, statek, samolot - nie jest w stanie dostarczyć przesyłki bezpośrednio do siedziby odbiorcy. Oznacza to konieczność rozładunku i przeładunku do pojazdów, które dopiero mogą sfinalizować usługę. Z tego powodu czas dostawy niejednokrotnie się wydłuża, jak również generuje dodatkowe koszty.

Ponadto zróżnicowana ładowność oraz konstrukcja naczep, jak ma to miejsce między innymi w firmie Gid-Pol z Gidli, pozwala przewozić odmienne typy produktów, także elementów o niestandardowych wymiarach. Dodatkowo taki tranzyt opłaca się zarówno na krótszych, jak i dłuższych trasach. Atrakcyjne ceny wynikają między innymi z faktu, że eksploatacja, a także ewentualna naprawa samochodów ciężarowych są znacznie prostsze oraz tańsze w porównaniu na przykład do samolotów czy statków. Korzystając z usług doświadczonej, działającej od wielu lat firmy przewozowej, możemy być pewni, że powierzone jej zlecenie zostanie zrealizowane sprawnie, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.