Rdzewienie elementów nadwozia skutkuje pogorszeniem stanu technicznego auta. Bardzo często w zaawansowanym stopniu może być przyczyną wypadków na drodze, dlatego nie należy lekceważyć korozji. Choć auta często są zabezpieczane fabrycznie przed działaniem czynników zewnętrznych, to jednak wżery stanowią popularny problem. Warto zapoznać się z konsekwencjami, jakie powodują i właściwym postępowaniem w przypadku ich zauważenia.

Skąd bierze się rdza?

W przypadku aut i tworzyw metalicznych najczęstszym zjawiskiem jest korozja wżerowa. To ubytki o różnej głębokości oraz wielkości, które powstają na skutek kontaktu materiału z agresywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Jeśli chodzi o karoserię samochodów, są nimi przede wszystkim woda, wysoka temperatura oraz sól. Drugim poważnym problemem jest z kolei korozja szczelinowa, która dotyczy miejsc łączenia poszczególnych elementów blach. Ponadto na rdzewienie narażone są błotniki, progi, drzwi czy też maska. Wynika to z faktu, że są one najbardziej narażone na niewielkie uszkodzenia mechaniczne, spowodowane między innymi odpryskami kamieni podczas jazdy. Ich uderzenia sprawiają, że na karoserii pojawiają się odpryski lakieru i farby podkładowej, a co za tym idzie, materiał jest bezpośrednio narażony na niszczenie.

Jakie są skutki korozji?

Nawet najmniejszych ubytków, które zostaną zauważone, nie należy w żaden sposób bagatelizować. Przede wszystkim dlatego, że z czasem ich rozmiary mogą się powiększać i powodować znacznie większe uszkodzenia. To w efekcie powoduje osłabienie poszczególnych części karoserii, a wżery mogą przenosić się również na kluczowe elementy konstrukcyjne, tym samym obniżając bezpieczeństwo eksploatacji pojazdu. Bardzo często zaawansowana korozja przyczynia się do poważnych usterek podłużnic lub podłogi. Drobne ogniska rdzy można próbować usunąć samodzielnie, jednakże wymaga to odpowiedniej wiedzy i zaplecza technicznego. Nie warto ryzykować większymi uszkodzeniami, dlatego niezależnie od ich rozmiaru, lepiej powierzyć naprawę specjalistom, na przykład z warsztatu Kris-Cars, znajdującego się w Łodzi.

Jak profesjonalnie usuwa się korozję?

W rękach wykwalifikowanych blacharzy i lakierników karoseria auta odzyska dawny blask oraz wygląd. Najpierw miejsca, w których pojawił się rdzawy nalot, zostaną zeszlifowane, a następnie dokładnie odtłuszczone i oczyszczone. Dopiero tak przygotowane elementy mogą zostać wypełnione specjalną szpachlą. Na nią nakłada się lakier podkładowy, a następnie bazowy w kolorze dopasowanym do reszty nadwozia. Istotnym etapem jest również zabezpieczenie antykorozyjne całej karoserii ze szczególnym uwzględnieniem miejsc narażonych na powstawanie wżerów. Ponadto kierowcy sami mogą zadbać o profilaktykę poprzez regularne mycie samochodu, a także woskowanie nadwozia. To pozwoli na ograniczyć ilość przywierających do niego zanieczyszczeń na okres co najmniej kilku tygodni.