Silniki wysokoprężne zapewniają użytkownikom zarówno doskonałe wrażenia z jazdy, jak i możliwość zaoszczędzenia na spalaniu paliwa. Niemniej jednak ze względu na coraz większy stopień zaawansowania technologicznego oraz próbę wydobycia jak największej mocy z jak najmniejszej pojemności, jednostki stają się coraz bardziej podatne na awarie. Jednym z najczęściej spotykanych objawów są charakterystyczne drgania. O czym mogą  świadczyć? Wyjaśniają eksperci z Kawoj Auto-Serwis.

Problem z wtryskiem paliwa?

Awaria wtryskiwaczy paliwa, czyli elementów odpowiedzialnych za rozpylenie mgiełki paliwowej w komorze spalania to jeden z największych koszmarów, jaki może się spełnić. W szczególności, jeżeli chodzi o aspekt finansowy. Usterka objawia się w charakterystyczny sposób. Silnik zaczyna pracować bardzo twardo, a nierównomierne rozprowadzanie mieszanki paliwowej wywołuje drgania. W zależności od stopnia zaawansowania usterki mogą być one odczuwalne nawet bezpośrednio w kabinie, co znacząco obniża komfort prowadzenia pojazdu.

W zdecydowanej większości przypadków świadczy to o zatkaniu lub zniszczeniu końcówki wtryskiwacza, spowodowanej przez długotrwałe stosowanie paliwa niskiej jakości. Niestety awarie tego typu zawsze mają charakter postępowy i nie ma co oczekiwać, że drgania z dnia na dzień znikną. Jeżeli sprawa będzie bagatelizowana przez zbyt długi okres, to wibracje silnika mogą mieć druzgocący wpływ na pozostałe komponenty. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba udać się na komputerowe badanie diagnostyczne, które pozwoli określić, z jakim problemem ma się do czynienia. Co jeszcze warto wiedzieć?

Uszkodzone koło dwumasowe?

Nie trzeba być wyjątkowym znawcą motoryzacji, aby zauważyć, że silniki Diesla same w sobie charakteryzują się wyższą amplitudą drgań niż jednostki benzynowe. Jest to spowodowane znacznie większym ciśnieniem spalania paliwa – dlatego też, jednostki te nazywa się wysokoprężnymi. Aby zminimalizować niedogodności wynikające z funkcjonowania samej technologii, inżynierowie zdecydowali się na drożenie i zainstalowanie w pojazdach tzw. zamachowych kół dwumasowych, których głównym zadaniem jest pochłanianie wibracji pracy silnika.

Średnia żywotność tego elementu, w zależności od stylu jazdy, określana jest na poziomie 150-200 tysięcy kilometrów. Po przejechaniu tej odległości element traci swoje właściwości użytkowe, czego objawem są oczywiście odczuwalne drgania silnika.  Co do zasady koła dwumasowe nie podlegają procesowi regeneracji, dlatego trzeba liczyć się z ich wymianą.

Jako że jest to bardzo skomplikowany proces, który często wiąże się z koniecznością wyjęcia skrzyni biegów, warto powierzyć go najbardziej doświadczonym mechanikom z warsztatu Kawoj Auto-Serwis w Elblągu. Jedynie najlepsi specjaliści są w stanie wykonać naprawę w sposób rzetelny i jednocześnie bardzo sprawny. Drgania silnika to objaw, którego w żadnym przypadku nie powinno się lekceważyć.

Poznaj ofertę warsztatu Kawoj Auto-Serwis

Kawoj Auto-Serwis to firma, która oferuje pełny zakres usług motoryzacyjnych. W zakresie ich działalności mieści się zarówno mechanika, jak i elektryka samochodowa, układy klimatyzacji oraz układy wydechowe. Co ważne, firma ta obsługuje wszystkie marki pojazdów, zarówno osobowych, jak i dostawczych. Dzięki zatrudnieniu w pełni wykwalifikowanego personelu, usługi świadczone przez Kawoj Auto-Serwis są na najwyższym poziomie. W serwisie znajduje się sześć stanowisk obsługowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, rampa najazdowa oraz obszerny plac pozwalający pomieścić kilkanaście pojazdów.Warsztat wykorzystuje tylko i wyłącznie części zamienne pochodzące od renomowanych producentów. Dzięki temu możliwe jest udzielenie pełnej 12-miesięcznej gwarancji na wykonane usługi. Taka polityka jakościowa zapewnia klientom wyjątkową jakość usług oraz pewność co do ich bezpieczeństwa na drodze.