Biorąc pod uwagę wysoki koszt nowych turbosprężarek, warto przemyśleć regenerację tego urządzenia zamiast wykosztowywać się na nowy sprzęt. Jeżeli turbosprężarka jest uszkodzona, lub w jakimś stopniu wyeksploatowana można oddać ją do profesjonalnego zakładu w celu naprawy.

Co zyskamy dzięki regeneracji turbosprężarek?

Przede wszystkim koszt regeneracji turbosprężarki jest dużo niższy, niż zakup całkiem nowej turbiny. Zakup używanej turbosprężarki też może być nietrafionym pomysłem. Na używaną turbosprężarkę nikt nie da gwarancji, więc jak już ją kupimy a nie będzie ona działała poprawnie – nie odzyskamy za nią pieniędzy.

Zaletą oddania turbosprężarki do naprawy jest fakt, że taka regeneracja przywraca jej ustawienia fabryczne. Dzięki temu zabiegowi otrzymujemy sprzęt, który działa jak nowy. Koszt regeneracji może się różnić w zależności od tego jakie elementy są uszkodzone – na miejsce tych uszkodzonych należy zakupić nowe. Nawet jeżeli ceny regeneracji są różne z pewnością wciąż jest to niższy koszt niż zakup nowej turbiny.

Jak wygląda proces regeneracji?

Co się dzieje z naszą uszkodzoną turbosprężarką, gdy już oddamy ją w ręce profesjonalistów? Najpierw zostaje ona poddana kompletnej diagnostyce. Serwisant rozkłada turbinę do najmniejszego jej elementu, po czym  analizuje, który element został uszkodzony.

Następnie każdy ten element jest dokładnie czyszczony – usunięte zostają wszelkie zabrudzenia czy też tłuste złogi zbierające się w konstrukcji turbosprężarki. Takie mycie odbywa się za pomocą wody pod ciśnieniem oraz silnych środków chemicznych, a wyczyszczenie konstrukcji tak, by przypominała nową może potrwać bardzo długo.

Jeżeli turbosprężarka nie działa poprawnie, ponieważ w jej konstrukcji znajdowała się uszkodzona część lub części, zadaniem serwisanta jest wymiana ich na nowe, oryginalne oraz rekomendowane przez producenta elementy. Zatem w tym momencie następuje ponowne złożenie turbosprężarki z nowymi elementami.

Następnie turbosprężarka zostaje poddana regulacji oraz przechodzi proces wyważenia. Do wyważenia potrzebna jest specjalna maszyna, która ukazuje parametry turbosprężarki. Gdy maszyna ukazuje właściwe parametry, regeneracja turbosprężarki jest ukończona i można zabrać się za montowanie jej w aucie.

Gdzie można naprawić turbosprężarkę?

Regeneracją turbosprężarek zajmują się wykwalifikowane warsztaty naprawcze, posiadające odpowiednie certyfikaty, jak na przykład warsztat Moto-Szlif. Oddając sprzęt pod opiekę doświadczonych fachowców, masz pewność że otrzymasz w pełni zregenerowaną, odpowiednio funkcjonującą turbosprężarkę.