Bez wątpienia jednym z najważniejszych układów w samochodach – o ile nie najważniejszym – jest ten odpowiadający za hamowanie pojazdu. Jeśli jest w pełni sprawny, pozwala na szybkie zatrzymanie auta wtedy, gdy jest to konieczne. Aby jednak uzyskać optymalne właściwości w tym zakresie, należy dbać o poszczególne komponenty układu hamulcowego. Jakie z nich wymagają regularnych kontroli oraz wymiany w serwisie?

Jak sprawdzić stan tarcz lub bębnów hamulcowych?

Bęben, w którego wnętrzu znajdują się szczęki hamulcowe, to stosunkowo rzadko spotykane obecnie w samochodach rozwiązanie. Trudno jest określić jego stan we własnym zakresie, dlatego przy hamulcach bębnowych dobrze jest regularnie odwiedzać warsztat w celu sprawdzenia ich efektywności. Nieco inaczej sprawa wygląda natomiast w momencie, gdy auto wyposażone jest w tarcze hamulcowe. Stopień zużycia można określić poprzez wizualną ocenę grubości tego elementu.

Niezależnie od zastosowanego w samochodzie typu hamulców, spadek ich wydajności najbardziej odczuwa się podczas jazdy. Jeśli zatrzymanie auta trwa długo lub kierowca odczuwa problem z działaniem układu hamulcowego, powinien udać się do serwisu, np. warsztatu Saliko. Jak pomogą mu mechanicy? Przede wszystkim skontrolują stopień zużycia wspomnianych części. Jeśli będą one nadmiernie wyeksploatowane, fachowcy zaproponują wymianę na nowe podzespoły. Taka usługa to jednak nie tylko montaż nowych tarcz czy bębnów. Co jeszcze obejmuje serwis układu hamulcowego?

Kompleksowy serwis układu hamulcowego w aucie

Większość ingerencji w hamulce samochodu oznacza jednocześnie konieczność wymiany płynu wykorzystywanego w tym układzie. Czynność ta jest z pozoru łatwa, jednak wymaga również m.in. odpowietrzenia całego systemu. Z tego względu należy zlecić to zadanie mechanikom ze sprawdzonego warsztatu, którzy będą w stanie zdiagnozować też usterki układu hamulcowego. Najczęściej dotyczą one uszkodzonych przewodów, a także awarii pomp hamulcowych lub ABS.

Nie bez znacznie pozostaje stan okładzin w klockach hamulcowych. Wymienia się je najczęściej w momencie montażu nowych tarcz. Następnie stary płyn zastępuje nowy, układ jest odpowietrzany, a auto gotowe do jazdy. Serwis i naprawa hamulców w samochodzie to zatem kilka czynności, które są bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa podczas podróżowania pojazdem. Jeśli chcemy, by jego droga hamowania była jak najkrótsza, zadbajmy o regularne kontrolowanie wszystkich elementów układu, ale nie tylko – na jakość zatrzymywania samochodu mają wpływ także opony, o czym trzeba pamiętać.