Rwanie i podejrzane dźwięki to tylko niektóre objawy świadczące o niesprawnym sprzęgle. Element ten często ulega usterkom, zwłaszcza kiedy samochód jest prowadzony przez niedoświadczonego kierowcę. Podczas pojedynczej jazdy używamy sprzęgła nawet kilkaset razy! Wczesne wykrywanie objawów pozwala uniknąć wiele awarii. Co jeszcze powinno nas niepokoić i jak zapobiegać poważnym usterkom?

Objawy zużycia sprzęgła

Objawy nadmiernego wyeksploatowania sprzęgła mogą być różne, jednak zwykle są bardzo charakterystyczne. Można je łatwo rozpoznać i nie powinniśmy ich ignorować ani odwlekać w czasie wizyty u mechanika. Przedstawiciel warsztatu mechaniki samochodowej BestDrive Motokom z Włocławka wśród najczęstszych objawów wymienia:

  • opóźniona reakcja lub całkowity jej brak podczas gwałtownego ruszania z miejsca;

  • niewłaściwe przyśpieszenie podczas wrzucenia prawidłowego biegu;

  • „szarpanie” pojazdu podczas ruszania;

  • niedokładne wskakiwanie biegów, brak możliwości ich zmiany;

  • szum w okolicy skrzyni biegów i niepokojące dźwięki podczas naciskania sprzęgła;

  • nieprzyjemny, gumowy zapach;

  • twardniejący pedał.

Żywotność sprzęgła nie jest jednoznaczna i może zależeć od wielu czynników. Najważniejszym wcale nie jest marka lub tez model samochodu, a sposób jazdy kierowcy. Można zaobserwować znaczne wyeksploatowanie sprzęgła w autach, które prowadzą osoby niedoświadczone np. starsi ludzie lub kursanci w szkołach jazdy.

Jak naprawić sprzęgło?

Żeby pozbyć się problemu, najlepszym wyjściem będzie wymiana sprzęgła na nowe. Nie powinniśmy z tym zwlekać, gdyż może odbijać się na ogólnym stanie pojazdu i przede wszystkim skrzyni biegów, której wymiana jest niezwykle kosztowna. Podczas naprawy sprzęgła, mechanik samochodowy zaleca wymianę wszystkich elementów: tarczy, łożyska oraz docisku. Po wymianie wyłącznie jednego z ich, za jakiś czas może się okazać, że kolejny jest już zbyt wyeksploatowany, co będzie wiązało się z kolejnym większym kosztem. Podczas kompleksowej regeneracji sprzęgła opłata za robociznę jest tylko jednorazowa, a jej wysokość zależy od zakresu prac i rodzaju pojazdu.

Poważnym usterkom można oczywiście zapobiegać, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim ważne jest właściwe korzystanie ze sprzęgła. Powinniśmy przy każdorazowej zmianie biegów dociskać je do samego końca. Ważne jest również odpowiednio wczesne zwolnienie sprzęgła podczas dodawania gazu. Te dwa elementy przysparzają wiele kłopotów osobom, które nie czują się pewnie za kierownicą lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu.

Wymianę sprzęgła oferuje warsztat samochodowy BestDrive Motokom znajdujący się we Włocławku, w województwie kujawsko-pomorskim, który zapewnia serwis aut oraz usługi związane z wulkanizacją. Świadczy usługi serwisowe dla samochodów wszystkich marek. Doświadczeni mechanicy pojazdowi potrafią znaleźć i usunąć przyczynę każdej usterki, a serwis dysponuje wieloma częściami, dzięki czemu gwarantuje naprawę niemal od ręki. Zachęcamy do współpracy.