Dla posiadaczy aut szyberdach już dawno przestał kojarzyć się z innowacyjnym wyposażeniem, o jakim marzyło wielu właścicieli samochodu osobowego jeszcze u schyłku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Są jednak i tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez niego podróży, a możliwość uchylenia okna w podsufitce jest dla nich najlepszą alternatywą dla klimatyzacji. To niepozorne okienko ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, zwłaszcza przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu z szyberdachem.

Czym jest właściwie szyberdach? To okno o różnych rozmiarach, ulokowane na dachu auta, które można uchylić, dzięki czemu do wnętrza samochodu dostaje się świeże powietrze. Na przestrzeni wielu lat konstrukcja szyberdachów znacznie ewoluowała, dając użytkownikom nowe możliwości oraz większy komfort podczas jazdy. Dawniej były one otwierane manualnie, a ich mechanizm znajdował się wyłącznie w podsufitce – dziś są to złożone systemy, sterowane intuicyjnie, elektronicznie, z kanałami odprowadzającymi wodę do nadkoli.

Co daje szyberdach?

Zwolennicy aut wyposażonych w szyberdach są zdania, że są one nie tylko wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze niż modele pozbawione tej opcji. Z czego to wynika? Chodzi o dwie zasadnicze kwestie: doświetlenie wnętrza pojazdu oraz jakość powietrza, jakim oddychają pasażerowie. Kiedy jest deszczowa aura i trudne warunki na drodze, górne okno ułatwia kierowcy swobodny dostęp do kokpitu i zwiększa widoczność podczas wykonywania poszczególnych manewrów, jak wgląd w nawigację czy zmiana ustawień klimatyzacji.

W samochodach bez szyberdachu można oczywiście otwierać okna boczne, jeśli pasażerowie zapragną dostępu do świeżego powietrza, jednak łatwo w ten sposób narazić szyję i uszy na przewianie. W przypadku, gdy okna boczne są zamknięte, włączona klimatyzacja negatywnie działa na płuca, do których dostaje się o wiele więcej zanieczyszczeń. Otwarcie górnego okna przyspiesza cyrkulację powietrza, więc nawet podczas dłuższej przejażdżki można czuć się w pełni komfortowo, bez ryzyka wychłodzenia czy przewiania.

Wady szyberdachów

Szyberdachy mają swoich przeciwników, którzy uważają, że jest to dziś rozwiązanie niemodne oraz, co ich zdaniem najważniejsze – zbyt kosztowne. I faktycznie, o ile starsze modele aut posiadają stosunkowo prosty mechanizm otworów sufitowych, o tyle w samochodach nowej generacji szyberdachy wymagają z reguły drogich napraw, a także bardziej skomplikowanej konserwacji w profesjonalnym serwisie, takim jak Szyberdachy Dariusz Stolarski.

Czy szyberdach wyszedł już z mody? To już kwestia indywidualnej oceny oraz upodobań. Nowoczesne szyberdachy są niekwestionowaną ozdobą aut, które właśnie dzięki nim zyskują niebanalny wygląd oraz dodatkowe funkcjonalności. Regularne przeglądy oraz profesjonalny serwis pomogą ci zachować okno sufitowe w idealnym stanie, dzięki czemu posłuży wiele kolejnych lat.