Każdy kierowca wie, że układ hamulcowy należy do najważniejszych podzespołów w całym samochodzie. To właśnie od niego zależy bezpieczeństwo pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Układ hamulcowy składa się z elementów, które w miarę jazdy po prostu ulegają zużyciu i należy je regularnie wymieniać. Do takich części należą między innymi klocki hamulcowe – ich dobra kondycja pozwala nam skutecznie zatrzymywać samochód. Kiedy należy je wymienić? Jak dobrać klocki do auta?

Klocki hamulcowe – kiedy przychodzi czas na wymianę?

Klocki hamulcowe stanowią podstawowy element układu hamulcowego. Ulegają one stopniowej eksploatacji – w miarę zużycia zmniejsza się ich grubość. To na ten parametr musimy zwracać uwagę. Moment, w którym grubość klocka hamulcowego wynosi mniej niż 1,5 milimetra, jest ostatnią chwilą na wymianę tej części. Nie oznacza to jednak, że musimy co jakiś czas demontować koła i sprawdzać ich stan.

Dla ułatwienia w klockach hamulcowych producenci montują niewielkie blaszki sygnalizujące zużycie elementu. Kiedy słyszymy charakterystyczny pisk podczas hamowania, oznacza to konieczność wymiany. W nowszych samochodach klocki wyposażone są w specjalny czujnik elektryczny, a o zużyciu tej części informuje nas kontrolka na desce rozdzielczej. Przy wyznaczaniu momentu wymiany klocków hamulcowych nie należy raczej kierować się przebiegiem, jaki na nich przejeżdżamy – ich zużycie jest zależne nie tylko od dystansu, ale też stylu jazdy i tego, jak często poruszamy się po mieście.

Jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe?

To, czym powinny się charakteryzować dobre klocki hamulcowe, każdy kierowca rozumie nieco inaczej. Niektórym zależy na tym, aby nie piszczały i były bardzo wydajne, zaś innym na skuteczności podczas hamowania lub skróconej drodze hamowania. To dlatego na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klocków hamulcowych dostosowanych nie tylko do modelu auta, ale też do jego możliwości i oczekiwań kierowcy. Sprzedażą elementów układu hamowania oraz innych części samochodowych zajmuje się firma Auto-Mark z Łodzi.

Wybierając klocki hamulcowe, powinniśmy kierować się przede wszystkim sposobem użytkowania samochodu i osiągami pojazdu. Warto pamiętać, że przy co drugiej lub co trzeciej wymianie klocków należy też wymienić tarcze hamulcowe. Od sprawności i współpracy tych elementów zależy nasze bezpieczeństwo. Świeżo po wymianie trzeba też jeździć nieco ostrożniej, by nowe części miały czas na dotarcie się – unikajmy wówczas gwałtownego hamowania i uważajmy na mniej naturalną pracę hamulca.