Obuwie skórzane podobnie jak okrycia wierzchnie ze skóry to symbol elegancji i dobrego smaku. Warto wiedzieć, chcąc nabyć ubranie właśnie z tego rodzaju materiału, w jaki sposób sprawdzić, czy ma się do czynienia z oryginalnym wyrobem, czy też produktem syntetycznym. Od sposobu jego wykończenia zależeć będzie nie tylko trwałość, ale również komfort użytkowania odzieży. Pracownik Garbarni Gulin podpowiada, jak rozpoznać skórę.

Podział galanterii skórzanej

Wyroby skórzane mogą być wyprodukowane ze skóry prawdziwej oraz sztucznej np. skaju czy ekoskóry. Ta druga powstaje w wyniku procesu chemicznego.

Materiały pochodzenia zwierzęcego są grubsze od eko odpowiedników, niezwykle szlachetne, zdrowe i przede wszystkim doskonale oddychają. Skóra naturalna używana jest do produkcji zarówno odzieży, obuwia, jak i galanterii

– wyjaśnia ekspert z firmy Garbarnia Gulin s.c. Z całą pewnością jej obróbka jest trudniejsza, wymaga olbrzymiej wiedzy i umiejętności posługiwania się narzędziami rzemieślniczymi, ale efekt wart jest zachodu. 

Czym charakteryzuje się skóra naturalna?

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez nas we wspomnianym przedsiębiorstwie, które od 1994 roku specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju skór prawdziwych, obuwniczych i dwoin, ekoskóra jest cieńsza i zdecydowanie mniej wytrzymała. Co więcej, nie przepuszcza powietrza, powoduje otarcia, odparzenia, rozwój bakterii i grzybów. Wszystko, jak podkreśla nasz rozmówca z Garbarni Gulin przez brak naturalnej cyrkulacji powietrza. Jej użytkowanie doprowadza niejednokrotnie do różnych chorób dermatologicznych, jak również szybszego zużycia produktu. Dobrze wygarbowany materiał jest wytrzymały, odporny na czynniki zewnętrzne, zdecydowanie rzadziej pęka, potrafi wchłonąć aż 30% wody bez uczucia przemoczenia jej. Prawdziwa skóra odzieżowa charakteryzuje się niejednolitą fakturą i oznaczeniem dotyczącym składu. Natomiast sztuczne wyroby mają powtarzalny wzór, są zdecydowanie cieńsze w dotyku i tańsze.