Akcesoria, takie jak prawidła do butów, są obecne w wielu domach i cieszą się od dekad niegasnącą popularnością. Dzięki nim buty zyskują pożądany kształt oraz nienaganny wygląd. Prawidła można dziś kupić w każdym profesjonalnym sklepie obuwniczym i, jak się okazuje, nie jest to wcale relikt przeszłości, ale przydatne narzędzie, które łączy w sobie funkcje praktyczne z nietuzinkowym designem.

Jakie są rodzaje prawideł oraz w jaki sposób należy ich używać? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

W wersji klasycznej prawidło składa się z dwóch elementów: stopki i pięty, połączonych ze sobą giętkim drutem. Prawidła obuwnicze czasem są też określane mianem kopyt szewskich, gdyż dawniej były to narzędzia stosowane wyłącznie przez szewców, którzy za ich pomocą nadawali butom odpowiednią formę. Obecnie są to akcesoria ogólnodostępne, w szczególności cenione przez posiadaczy skórzanych butów, które nieużywane, zaczynają tracić swoje naturalne walory, ulegając nieestetycznym odkształceniom.

Rodzaje prawideł

Prawidła można podzielić ze względu na materiał wykonania oraz ich kształt. Najczęściej produkowane są modele tradycyjne, czyli prawidła drewniane, oraz  ich nowsze wersje z tworzywa sztucznego, czyli plastiku, piankowe, a także w formie balonów. Takie akcesoria sprawdzą się zarówno w obuwiu typu botki, pantofle, półbuty, ale też w sztybletach, kozakach damskich, męskich i dziecięcych.

Nie wiesz, jaką opcję wybrać? Z pomocą przyjdą Ci polscy producenci, jak Kaps Produkcja akcesoriów do obuwia. Wśród różnych dostępnych produktów możesz też sięgnąć po wariant z otworami wentylacyjnymi. Niewielkie dziurki i żłobienia w formie okręgów lub podłużnych rowków, to elementy prawideł zaprojektowane z myślą o obuwiu skórzanym oraz sportowym, wymagających dodatkowej wentylacji podczas długiego okresu przechowywania.

Po co dzisiaj stosuje się prawidła?

Wiele osób zastanawia się, czy warto kupować prawidła. Zdecydowanie tak, jeśli zależy Ci na tym, by buty służyły jak najdłużej. Ten niewielki przyrząd utrzyma kształt obuwia, a dodatkowo ułatwi nanoszenie preparatów, takich jak pasty czy spraye. Dzięki usztywnieniu, buty można łatwo i sprawnie polerować, unikając ryzyka, że materiał taki jak skóra czy tworzywo, ulegnie zarysowaniom lub odkształceniom.

Prawidła to też nieocenione akcesoria dla posiadaczy kolekcji obuwia. Stylowe, kosztowne buty, podczas przechowywania powinny być odpowiednio usztywnione, by zachowały swój kształt, rozmiar aby dzięki temu być dostępne w każdej chwili na kolejne ważne wyjście do pracy, na spotkanie, spacer lub na bal.