Procesów galwanizacyjnych, które wykonywane są na powierzchniach metalowych różnych przedmiotów, jest kilka. Na podkładach niklowo-miedziowych często wykonywane są zaś powłoki chromowe, które nie tylko podwyższają wytrzymałość danych konstrukcji, ale gwarantują im piękny połyskliwy wygląd. Możliwe jest to dzięki metodzie chromowania, która w takich pracowniach jak ZELAN z Nakła nad Notecią jest wykonywana dla wyrobów stalowych. Na czym polega zatem taki proces galwanizacji? Jakie korzyści przynosi chromowanie stali? Kiedy warto zdecydować się na obróbkę stali z użyciem powłok z chromu?

Czym jest chromowanie stali?

Chromowanie to jedna z metod galwanizacji, która szczególnie znalazła swoje zastosowanie przy różnego rodzaju konstrukcjach i przedmiotach wytworzonych z różnych gatunków stali. Cel wykonywania powłok chromowych to zabezpieczanie powierzchni metalowych oraz nadawanie im atrakcyjnego wyglądu. W dużej mierze chromowanie stosowane jest wtedy, kiedy stal ma być zabezpieczona przed mechanicznym naprężeniem oraz wysoką amplitudą temperatur.

Jak wspomniano już wcześniej  galwanizacja z użyciem chromu to przeważnie obróbka wykańczająca na podkładach niklowo-miedzianych. Potwierdzają to specjaliści firmy ZELAN, którzy wykonują chromowanie w innowacyjnych procesach przy użyciu nowoczesnych sprzętów zgodnych z restrykcyjnymi normami PN-EN, ISO i DIN.

Jak przebiega proces chromowania stali?

Proces chromowania stal polega na poddawaniu elementów stalowych specjalnym kąpielom w roztworach soli chromu. Odbywa się to przy bardzo wysokiej temperaturze sięgającej nawet 1050 stopni Celsjusza. Zastosować można także metodę elektrolityczną, która gwarantuje taki sam efekt. Fachowcy firmy ZELAN zdradzają jednak, że w obu przypadkach skuteczne chromowanie wiąże się z właściwym przygotowaniem powierzchni roboczej do galwanizacji. Musi ona być idealnie odtłuszczona, wygładzona i wyschnięta.

Precyzyjne chromowanie bardzo ważne jest w przypadku obróbki ochronno-dekoracyjnej, która ma nadać przedmiotom – np. elementom zabytkowych aut – pięknego połyskliwego srebrnego koloru. Specjaliści ZELAN zapewniają, że precyzyjnie wykonane chromowanie to gwarancja wieloletniej żywotności powłoki.

Dlaczego warto chromować stal?

Chromowanie stali to proces, który nadaje metalowi zarówno wysoki własności wytrzymałościowych, jak i pięknej estetyki. Fachowcy z firmy ZELAN tłumaczą, że powłoki chromowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, siły tarcia, wodę, wilgoć, a także na korozję. Ponadto zapewniają pokrytym powierzchniom niebywałą wręcz gładkość oraz efekt silnego, niemalże lustrzanego nabłyszczenia. Chromowanie stali w dużej mierze jest zatem obróbką wykańczającą stosowaną w celach dekoracyjnych.

Raz jeszcze należy jednak podkreślić, że powłoki chromowe są bardzo wytrzymałe – twarde, nieścieralne, niezużywające się, niepodatne na warunki atmosferyczne oraz gwarantujące różnym konstrukcjom lepszą termikę.

Gdzie warto zastosować powłoki chromowe?

Powłoki chromowe stosowane są głównie w układach nikiel-miedź-chrom i jak już wspomniano, mają funkcję ochronno-dekoracyjną. Pracownia ZELAN przyjmuje zatem różne przedmioty oraz większe konstrukcje do galwanizacji tą metodą, a często są to elementy mebli, armatura, części samochodowe, wyroby wnętrzarskie, akcesoria biurowe czy artykuły oświetleniowe i obudowy sprzętów AGD/RTV. Chromowanie sprawdza się zatem idealnie jako obróbka wykańczająca dla wielu wyrobów budowlanych, wnętrzarskich, medycznych, meblarskich, motoryzacyjnych, elektronicznych, telekomunikacyjnych, a także instalatorskich.

Firma ZALAN z Nakła nad Notecią podejmuje się zleceń od wszystkich klientów: indywidualnych, biznesowych oraz instytucjonalnych. Specjaliści z tej pracowni zapraszają do skorzystania z ich usług m.in. właścicieli oldtimerów i youngtimerów, czyli aut zabytkowych.