Wszyscy, którzy słyszeli o obrabianiu metali, z pewnością spotkali się z terminem frezowanie CNC. Ta technika oparta jest na elektronicznym przetwarzaniu danych. Oznacza to, że elementy są opisywane poprzez funkcje. Następnie dochodzi do przekształcenia sformułowanych parametrów na ruch elementów tnących. Dzięki temu taka obróbka materiałów jest bardzo dokładna. Czym dokładnie jest frezowanie CNC oraz gdzie się je stosuje?

Na czym polega frezowanie CNC i czym różni się od tradycyjnego frezowania?

Technologia obróbki CNC pozwala osiągnąć rozmaite, niemalże nieskończone możliwości związane z kształtowaniem metali. Dzięki frezowaniu CNC można tworzyć różnorodne kształty metali, które ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią. Frezowanie CNC, które oferuje firma Tech-Pol, której siedziba znajduje się w miejscowości Rydułtowy w województwie śląskim, rozpoczyna się od stworzenia projektu w programie komputerowym. Projekt musi być bardzo dokładny, ponieważ urządzenia tnące są w stanie wykonać nawet niewielkie cięcia, które nie byłoby możliwe do przeprowadzenia metodą ręczną. Potem projekt przetwarzany jest do postaci planu sterowania narzędziem, co odbywa się komputerowo. Ostatnią częścią frezowania jest obróbka materiału. Frezowanie CNC polega na skrawaniu elementów metalowych w różnych płaszczyznach. W trakcie obróbki narzędzie, czyli frezarka, wykonuje ruch obrotowy, natomiast element obrabiany wykonuje ruch posuwowy.

Mimo że w budowie frezarka CNC nie różni się od tradycyjnej, to różnice między frezowaniem CNC a tradycyjnym, da się od razu zauważyć. Przede wszystkim frezarki CNC umożliwiają wykonanie nieograniczonej ilości detali, których dokładność wykonania wyliczana jest do setnych części milimetra. Poza tym nieco inaczej wygląda sterowanie elementami, które są odpowiedzialne za skrawanie. Jak już zostało wspomniane, ruch we frezarkach CNC kontrolowany jest przez komputer, a obróbka odbywa się na podstawie stworzonego projektu. Inaczej wygląda również wprowadzanie danych do maszyny. W manualnych frezarkach zachodzi konieczność ręcznego ich zapisywania, natomiast w przypadku frezarek CNC wykorzystuje się w tym celu klawiaturę.

Możliwości zastosowania frezowania CNC

Frezowanie CNC wykonywane jest przede wszystkim przez zakłady produkcyjne. Ich działalność można podzielić na:

  • produkcję jednostkową,
  • produkcję seryjną,
  • produkcję masową.

W produkcji jednostkowej wykonywane elementy za pomocą skrawania charakteryzują się niepowtarzalnością. W ten sposób tworzy się rozmaite przyrządy, np. matryce czy elektrody. Frezowanie CNC w produkcji masowej pozwala na uzyskanie dużej dokładności kształtowych i wymiarowych. Produkcja seryjna wykonywana jest zazwyczaj przez zakłady specjalizujące się w produkcji maszyn i podzespołów. Dzięki frezowaniu CNC takie firmy mają możliwość skrócenia i zoptymalizowaniu czasu tworzenia maszyny. Z kolei produkcja masowa oznacza wytwarzanie wielkiej ilości identycznych elementów. Tymi mogą być np. części samochodowe. Obróbka skrawaniem przy użyciu frezarki CNC w tej branży umożliwia produkcję identycznych elementów.