Węgiel oraz ekogroszek to nadal jedne z najpopularniejszych paliw, jakie wykorzystujemy do ogrzewania domów i mieszkań. Przy ich zakupie warto zwracać uwagę nie tylko na ich cenę, lecz również inne parametry, ponieważ od nich zależy komfort ogrzewania obiektu. Dość istotna jest wartość kaloryczna. O czym mówi nam ten wskaźnik i jaką wartość kaloryczną mają stosowane przez nas paliwa?

Wartość kaloryczna węgla – co to właściwie jest?

Wartość kaloryczna, czy też wartość opałowa węgla to ilość energii, jaką możemy uzyskać z danej masy paliwa. W przypadku paliw stałych jak np. węgiel kamienny i ekogroszek zazwyczaj stosuje się przeliczniki kilogramowe. Kaloryczność węgla określa się w milidżulach, a co za tym idzie, jego wartość opałową podaje się w mJ/kg. Dlaczego warto zwracać uwagę na ten parametr przy zakupie ekogroszku i węgla? Przede wszystkim ze względu na to, iż im większa wartość opałowa węgla, tym mniejsze jego zużycie. To oznacza, że spalanie mniejszej ilości węgla o wysokiej kaloryczności daje taki sam efekt, jak spalenie większej ilości węgla o mniejszej kaloryczności.

Stosowanie węgla i ekogroszku o większej kaloryczności jest też wygodniejsze, szczególnie gdy nie mamy pieca z podajnikiem. Lepszej jakości węgiel nie wymaga aż tak częstego dokładania go do pieca. Spalanie mniejszych ilości węgla nie wymaga również przygotowywania dużych powierzchni na magazynowanie opału. Trzeba też zaznaczyć, że ekogroszek i węgiel kamienny o większej kaloryczności są droższe od niższych jakościowo opałów.

Jaką wartość kaloryczną ma ekogroszek i miał węglowy?

W przypadku ekogroszku jego wartość opałowa zależy przede wszystkim od gatunku. Sprzedawcy węgla oferują go w wersjach o lepszych i gorszych właściwościach kalorycznych. Uśredniona wartość tego parametru w przypadku ekogroszku to 24 – 26 mJ/kg. Gorsze pod tym względem są tańsze gatunki, które wyróżniają się wartością opałową na poziomie 21 – 23 mJ/kg. Z kolei ekogroszek klasy premium wyróżnia się kalorycznością na poziomie nawet 29 mJ/kg. Ze względu na wysoką kaloryczność oraz ciepło spalania jest to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań. Różne rodzaje ekogroszku oraz innych paliw stałych, w tym węgla kamiennego oraz miału, oferuje firma Składwęgla.com z Łodzi.

Dużą popularnością cieszy się miał opałowy, który jest jednym z najtańszych paliw służący do ogrzewania obiektów mieszkalnych. Oprócz niskiej ceny wpływ na jego popularność ma to, że można go stosować w piecach na ekogroszek z i bez podajnika, a także w tradycyjnych piecach zasypowych. Miał węglowy to węgiel o ziarnach od 0 do 22 mm. Nie wyróżnia się wysoką wartością kaloryczną, a uśredniona wartość tego parametru oscyluje w granicy od 20 do 25 mJ/kg. Warto jednak zwrócić uwagę na miał klasy premium, który charakteryzuje się zawartością popiołu poniżej 10%, a jego wartość opałowa to około 25 mJ/kg.