Od kilku lat coraz większa liczba osób dokłada wszelkich starań, aby poprawić stan naszej planety. Jednym ze skutecznych sposobów jest oddawanie metali kolorowych do specjalistycznych punktów, które je przetwarzają. Takie działanie pozwala np. na oszczędzanie zasobów naturalnych, które są niezbędne do wytwarzania niektórych przedmiotów. Zobacz, czym dokładnie są metale kolorowe.

Metale kolorowe – co to takiego i jak odróżnić je od żelaza?

Często spotykamy się z ofertami skupów metali kolorowych. Jednak nie każdy z nas wie, czym dokładnie są te produkty. Niestety spora grupa osób błędnie myśli, że metale kolorowe to rozmaite przedmioty metalowe, które są pokryte farbami. W związku z tym musimy pamiętać, że metale kolorowe to wszelkie metale nieżelazne, które charakteryzują się brakiem żelaza w swojej budowie. Jak informuje specjalista z tej branży ze Skupu złomu Jacek Łużny z Grodkowa w województwie opolskim, do takich przedmiotów zaliczają się między innymi rzeczy z aluminium, np. puszki czy też produkty w całości z miedzi. Oddając przedmioty metalowe z tych surowców, możemy liczyć na zysk.

Jednak nie każdy z nas wie, jak skutecznie odróżnić metale kolorowe od żelaza. Istnieje kilka sprawdzonych metod, aby dowiedzieć się, czy dana rzecz wykonana jest z metali kolorowych, czy z żelaza. Pierwszą dość popularną jest użycie magnesu. Jak wiadomo, magnes przyciąga do siebie żelazo, a np. aluminium i miedź pozostaje bez reakcji na jego działanie. Jednak może zdarzyć się tak, że puszka czy inny przedmiot zawiera zarówno aluminium i żelazo. Wówczas magnes może przyciągać przedmiot, a my nieprawidłowo uznamy go za bezwartościowy. Chcą mieć pewność, najlepiej udać się do skupu metali kolorowych i spytać o opinię fachowca. Wtedy otrzymamy rzetelną odpowiedź, czy dany przedmiot jest więcej wart niż złom stalowy.

Warto zaznaczyć, że domowe sposoby sprawdzania metali kolorowych nie zawsze są skuteczne, ponieważ te różnią się od siebie właściwościami oraz składem. Metale kolorowe, które mają w sobie żelazo, nie są tak cenne i punkty skupu złomu nie traktują ich jako cenne przedmioty, a ich cena zwykle wynosi tyle, ile otrzymamy za wyroby stalowe.

Czy sprzedaż metali szlachetnych się opłaca?

Robiąc porządki w garażu, często możemy trafić na rozmaite przedmioty, których już nie używamy. Gdy zbierzemy już dosyć dużą liczbę rzeczy, które uznajemy za bezużyteczny złom, wówczas udajemy się do punktu skupu złomu. W takich miejscach skupuje się nie tylko stalowy złom, lecz również metale szlachetne, których wartość jest dużo większa. Dlatego przed wyrzuceniem niepotrzebnych metalowych przedmiotów, wcześniej warto odpowiednio je posortować, ponieważ złoto, srebro, tytan, aluminium czy miedź mają większą wartość od stali i rzeczy z żelaza. W ten sposób mamy możliwość osiągnięcia większych zysków z przedmiotów, które i tak nadawały się do wyrzucenia. Takie działanie ma także korzyści związane z dbaniem o naturę, ponieważ przywożenie metali w odpowiednie punkty sprawia, że nie zanieczyszczamy planety, a do tego przyczyniamy się do ograniczenia wykorzystywania naturalnych złóż metali.